Kysy äidiltä, jonka lapsi on yhden illan tulos
Kommentit (13)
Mulla kanssa, olen ollut naimisissa 10v, mutta yhtenä iltana se hedelmöittyminen tapahtui...
Mihin kategoriaan kuulut?
1) Miehiin kyllästynyt sinkkunainen, joka haluaa lapsen muttei parisuhdetta
2) Naisen kanssa seurusteleva nainen, joka haluaa perustaa perheen ja hankkia lapsen
3) Yhden illan jutuista tykkäävä nainen, joka taas kerran unohti ehkäisyn, mutta haluaa kuitenkin pitää vahinkolapsen
Yritin ihan tosissani miettiä, mutta ei oikeasti tule mieleen mitään, mikä kiinnostaisi tietää.
[quote author="Vierailija" time="15.06.2015 klo 13:12"]Onko lapsen isä mukana kuvioissa ja jos ei ole, haluaisitko että olisi?
[/quote]
On mukana, erittäin aktiivisestikin. Lapsi rakastaa isäänsä ja isä lasta ja meistäkin on tullut hyviä ystäviä. Isä tuli sairaalalle heti, kun lapsi oli syntynyt (ei halunnut synnytykseen) ja siitä lähtien on ollut läsnä koko ajan.
Ja 4, olin kaiketi tuo numero 3. Nykyisin ei kyllä ole yhden yhtä irtosuhdetta!
[quote author="Vierailija" time="15.06.2015 klo 13:21"]Vahinko vai ei?
[/quote]
Vahinko. Mutta lapsen pitopäätös ei ollut vahinko :)
Minkä ikäinen lapsi on nyt? Haluatko lisää lapsia?
[quote author="Vierailija" time="15.06.2015 klo 13:24"]Minkä ikäinen lapsi on nyt? Haluatko lisää lapsia?
[/quote]
Pian 1,5 vuotta. En ole oikeastaan miettinyt asiaa, koska en ole ollut suhteessa koko lapsen aikana enkä sellaista vielä näe ajankohtaiseksikaan. Eli en osaa vastata tuohon.
Vahinkoja ei ole, oma moka jos ei ymmärrä käyttää ehkäisyä.
[quote author="Vierailija" time="15.06.2015 klo 13:41"]Vahinkoja ei ole, oma moka jos ei ymmärrä käyttää ehkäisyä.
[/quote]
Totta kai se oli meidän moka ettemme käyttäneet ehkäisyä. Mutta vastasin kysymykseen sillä tavalla kuten se esitettiin.
Jos emme olisi lasta halunneet pitää, olisimme voineet päätyä aborttiinkin, eli emme sitä kutsu mokaksi tai edes vahingoksi. Hän on lapsemme.
[quote author="Vierailija" time="15.06.2015 klo 13:43"]Oletko työtön?
[/quote]
En, olen opiskelija, tosin ollut nyt äitiys- ja vanhempainvapaalla. Palaan opintoihini elokuussa.
Onko lapsen isä mukana kuvioissa ja jos ei ole, haluaisitko että olisi?