Haittaako jos vieraat tulee ja on sekaista?
Kommentit (16)
Ei haittaa. Mua haittaa enemmänkin se, että vieraat sotkee!
Riippuu kuinka sekaista? Outoa tosin, että jaksat tänne näpytellä, mutta et tehdä pintapuolista siistimistä, esim. tavarat järjestykseen, tiskit pois, wc:n siivous.
Itseä se haittaa, jos oma koti on sekaisin, mutta harvoin sitä edes kiinnittää huomiota toisten kodin sekaisuuteen, kunhan ei ole törkeän likaista tai mihinkään ei mahdu istumaan ja "pullat" tarjotaan likaisilta astioilta.
Jos mitenkään mahdollista, niin pese tiskit pois, vie roskat ulos ja silmiinpistävimmät irtorojut komeroon. Huolehdi siitä että pyykit ovat pyykkikorissa ja ettei kämpässä haiset, eli tuuleta. Pese wc-pönttö ja pyyhi lavuaari. Niillä pääsee jo pitkälle.
Talo elää tavallaan ja vieraat käy ajallaan..sano minun mummo. Silti yritän aina hieman siistiä kun tiedän että vieraita tulossa. Tosin ei meillä kovin sotkusta ja likasta saa ollakkaan kun ollaan astmaatikko perhe. Tavaraa saattaa kyllä lattialla olla,lähinnä lasten leluja ja kenkiä muuallakin kun eteisessä. Perheessämme kuitenkin 1,5 lapsen lisäksi 2isompaakin..
Ei haittaa. Tärkeintä on, että on sosiaalista elämää.
Koska musta on aina tuntunut, että pitäis jotenkin olla tosi viihtyisää ja siistiä, kun joku tulee käymään, niin meillä ei koskaan käy ketään. :D En mä jaksa enää työpäivänä, kotitöiden, lastenhoidon ja lemmikkien jälkeen alkaa puunaaman että meille kelpais jokun vieraan tulla. Vieraita toki jaksaisin. Ei tässäkään ole mitään järkeä.
Sekaisuus ei haittaa, mutta se, että on suorastaan likaista, on inhottavaa.
[quote author="Vierailija" time="15.06.2015 klo 12:42"]
Outoa tosin, että jaksat tänne näpytellä, mutta et tehdä pintapuolista siistimistä, esim. tavarat järjestykseen, tiskit pois, wc:n siivous.
[/quote]
Sinäpä olet tosi kannustava. Toivottavasti ap:n tutut eivät ole kaltaisiasi. Kai nyt parin rivin kirjoittaminen on helpompaa kuin siivoaminen, jos ihminen on masentunut.
Ei haittaa! Jos menen jonkun luokse kylään menen tapaamaan kodissa asuvia ihmisiä enkä arvostelemaan kotia! Toki jos olisit läheinen ystäväni tai perheenjäseneni saattaisin hieman siivota sinulle. Toivottavasti et pahastuisi :)
[quote author="Vierailija" time="15.06.2015 klo 12:42"]
Outoa tosin, että jaksat tänne näpytellä, mutta et tehdä pintapuolista siistimistä, esim. tavarat järjestykseen, tiskit pois, wc:n siivous.
[/quote]
Oletko itse ollut koskaan masentunut? Kyllä, masentuneena asiat ovat useinkin juuri noin, mitä yllä ihmettelit.
Kukaan ei tiedä masennuksestani. Yritän näytellä jaksavaa. Joten itken ja siivoan.
Minä masentuneena joskus kutsuin varta vasten väkeä kylään että edes silloin saisin siivottua. Oli mieltä ylentävää kuulla miten siistiä mun luona on. Se kantoi aina niistä. Rojut pois, imurointi, puhdas käsipyyhe ja wc. 30min hulinaksi nyt!
Siivoa vaan vessanpönttö, hana, tiskipöytä. Dadaa. Sitten jos vieraat sotkevat, niin siivoat heidät lähdettyään.
[quote author="Vierailija" time="15.06.2015 klo 13:22"]
Siivoa vaan vessanpönttö, hana, tiskipöytä. Dadaa. Sitten jos vieraat sotkevat, niin siivoat heidät lähdettyään.
[/quote] Keittiön pöytä' täynnä tavaraa, olkkarissa leluja,kirjoja yms pikku sälää. Ei mikään helppo ja pikainen siivottava.
Maalaa jättimäiset jarrutusjäljet pönttöön ja sano, että "voi voi, meidänkö Risto siellä on viiimeksi käynyt." Ja tadaa, olohuone näyttää vieraiden mielestä taianomaisen siistiltä sen näyn jälkeen.
Haittaa. Sitten sua vasta masentaa ellet oo sivonnut