Oikeusministerin käsitys poliisin duunista.
Tulipahan ainakin vihdoin selväksi, mitä virkaa poliisin hommissa hoidetaan ja mikä on työn tärkein painopiste. Veronkanto.
Sinänsä huvittavaa, että juurihan tässä osoitettiin mistä oikein on kysymys. Ihmeen vähän lehdistössä on asiaan herätty. Ylinopeuksien tehovalvonnassa saatiin maaliskuussa sakotettua (siis kerättyä ekstraveroa) vajaalta 4000 autoilijalta vuorokauden aikana. Käytännössä kentällä olevilla poliiseilla ei ollut muuta tehtävää kyseisen vuorokauden aikana, ellei HÄKE hälyttänyt jonnekin oikeisiin töihin. Jokseenkin kaikki sakot annettiin alle 20 km/h nopeuden ylityksistä ja huomattava osa niistä ohitustilanteista, joissa henkilöauto oli palaamassa kaistalleen pitkän täysperävaunullisen kuorma-auton ohituksen jälkeen.
Lasketaanpa hieman…
- Sakotettiin n. 4000 ylinopeudesta vuorokaudessa, joista muutama kymmenen yli 25 km/h ja yksittäisiä yli 35 km/h. Koko Suomessa.
- Ym. luvuilla saatiin saaliiksi ja sakotettavaksi n. vajaat 170 autoilijaa per tunti.
- Väittäisin, että saatiin kiinni reilusti alle 0,5% vuorokauden ylinopeuskriminaaleista, mutta jatketaanpa silti laskentaa tällä 0,5%:lla, vaikka se hurjan hyvä prosentti mielestäni onkin - jos joku ei sitten perustellusti keksi parempaan arviota.
- Ym. luvuilla vuodessa ajetaan sakotettavaa ylinopeutta 270 000 000 – 290 000 000 kertaa.
Uusiksi: siis arviona sakotettavia ylinopeuskertoja oli 270 – 290 miljoonaa kertaa vuodessa.
Tuossa on paljon veropot… korjaan, sakotuspotentiaalia vielä käyttämättä.
Vuonna 2014 Suomen kaikessa liikenteessä kuoli kaiken kaikkiaan 226 henkilöä. Eivätkä todellakaan ensisijaisesti ylinopeuden vuoksi. Ylinopeuksien valvonta on vain niin pirun helppoa ja halpaa, että sitä kannattaa tehdä, jos muuta tekemistä työvuorossa ei keksitä.
Hakekaa nuoret työhön, jolla on tarkoitus.
Kommentit (14)
Tähän mennessä ainoa oikeusministeri, jolla ei ole ollut oikeustieteellistä yliopistotutkintoa, oli Leena Luhtanen, joka on koulutukseltaan valtiotieteiden maisteri. Nyt saatiin toinen. Laborantti oikeusministerinä luo kyllä luottamusta. Vittu me ollaan pulassa.
Olen yksi niistä sakottajista ja mielellään tekisin niitä oikeita töitä. En myöskään ymmärrä ajatusta, miksi poliisin pitäisi "tuottaa rahaa" valtiolle. Pitäisi keskittyä oleelliseen, jolla on todella jotakin merkitystä.
-ap
Oikeusministerin pitää olla juristi. Eikö tosiaan yhtäkään löytynyt?
Paperimies, kemian laborantti. Ehkä tällä kaverilla on sitä tarvittavaa maalaisjärkeä, ehkä ei. Aika näyttää.
[quote author="Vierailija" time="29.05.2015 klo 09:11"]Onhan ihme homma, että mihin tahansa julkiseen virkaan vaaditaan sentään jonkinlainen koulutuksellinen pätevyys, mutta ministerinä voi olla kuka vain jamppa.
[/quote] tai ainakin Jarppa
Jep. Poliisin tärkein homma on veronkanto sakoilla mitättömistä rikkeistä ja kuolemantuomio käyttöön, niin ei tarvitse isommille rikollisille tarjota kattoa pään päälle ja ruokaa mahaan. Hieno hallitusohjelma ja loistava valinta ministeriksi.
[quote author="Vierailija" time="29.05.2015 klo 11:18"]
Jep. Poliisin tärkein homma on veronkanto sakoilla mitättömistä rikkeistä ja kuolemantuomio käyttöön, niin ei tarvitse isommille rikollisille tarjota kattoa pään päälle ja ruokaa mahaan. Hieno hallitusohjelma ja loistava valinta ministeriksi.
[/quote]
Poliisin tärkein homma käytännössä on jo pitkään ollut tutkatelineenä toimiminen teiden varsilla. Kansalaiset ei saa poliisia paikalle muuten kun todella isoissa ongelmissa kun liikkuvapoliisi yhdistettiin paikallispoliiseihin ja nyt ne paikallispoliisit joutuu väijymään päivittäin tutkan kanssa ennalta budjetoidun määrän sakkoja.
Liikenneongelmissa poliisi on hanakasti paikalla koska vähintään yhdelle osapuolelle voi suoraan kirjoittaa sakon oli jotain todellista aihetta tai ei.
Poliisi on kuitenkin sisäministerin ongelma, ei oikeusministerin.
Oikeusministerin ei ole tarvinnut olla oikeustieteitä lukenut enää periustuslakiuudistuksen 2000 jälkeen. Kuka tahansa, vaikka kuinka heikolla oulutuksella kelpaa tehtävään nykyisellaan.
Onhan ihme homma, että mihin tahansa julkiseen virkaan vaaditaan sentään jonkinlainen koulutuksellinen pätevyys, mutta ministerinä voi olla kuka vain jamppa.
[quote author="Vierailija" time="28.05.2015 klo 13:39"]
Paperimies, kemian laborantti. Ehkä tällä kaverilla on sitä tarvittavaa maalaisjärkeä, ehkä ei. Aika näyttää.
[/quote]
Uskokaa jo, se on kemian laboranttiopintojen drop out, ei valmistunut laborantti.
[quote author="Vierailija" time="29.05.2015 klo 09:17"]
[quote author="Vierailija" time="28.05.2015 klo 13:39"]
Paperimies, kemian laborantti. Ehkä tällä kaverilla on sitä tarvittavaa maalaisjärkeä, ehkä ei. Aika näyttää.
[/quote]
Uskokaa jo, se on kemian laboranttiopintojen drop out, ei valmistunut laborantti.
[/quote]
Onko drop-out? Ymmärsin että valmistui samoihin aikoihin kun pääsi kansanedustajaksi 2011.
lainaus herran omalta sivulta:
"Valmistuin viime keväänä eli 2011 kemian laborantiksi,juuri ennen eduskuntavaaleja."
Persuilla riittää hörhöjä joka pestiin, pitäisikö itkeä vai ottaa popparit esiin ja naureskella hölmöläisten touhuille?
Oletko sä koskaan katsonut Poliisit tv -sarjaa?
Tiedätkö sä kuinka paljon juoppojen aiheuttamat pahoinpitelyt, kotiväkivalta, kuskaaminen putkaan, autolla-ajot työllistävät poliisia? Ja mitä niistä tulee valtiolle takaisin, ei yhtään mitään!