Onko iso pukeutumismoka, jos
laitan työhaastatteluun päälle mustat siistit farkut ja priimakunnossa olevan hupparin? Työpaikkana olisi kaupan kassa.
Kommentit (42)
Ei ole. Tsemppiä!
Muista kuitenkin mainita, että huoparisi on priimakuntoa.
Jaa, no mä yrittäisin jostain löytää sellaisen kaupan logolla olevan teepparin.
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 12:25"]Jaa, no mä yrittäisin jostain löytää sellaisen kaupan logolla olevan teepparin.
[/quote]
Turhaa nuoleskelua. Menet ihan arkivaatteissasi vaan. Tärkeää on että olet siisti. Tukka kammattu, kädet puhtaat, et haise.
Muista katsoa silmiin ja puhua rauhallisesti. Less is more.
Ja hymyile, ole iloinen.
Puhu rauhallisesti englantia niin ne ymmärtää.
Siistit farkut menettelevät, mutta hupparia en laittaisi. Työhaastattelussa pitää näyttää asialliselta, ja huppari on streetvaate.
Ei hupparia,mutta farkut kyllä. Laittaisin itse farkut ja kauluspaidan.
Tarkennuksena vielä, että hupparin alle tulisi siisti, vesiputouskauluksellinen paita (ei liian iso kaula-aukko). Mietin tota hupparia vaan ensivaikutelman kannalta :).
ap
No se vesiputus kyllä kuulostaa yliampuvalta.
En myöskään laittaisi hupparia. Paitapusero tai vaikkapa poolopaita parempia vaihtoehtoja. :)
Miten olis ylioppilaslakki päässä?
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 12:39"]En myöskään laittaisi hupparia. Paitapusero tai vaikkapa poolopaita parempia vaihtoehtoja. :)
[/quote]
Huppari on ok. Olethan nuori. Nuoret käyttää huppareita. Tärkeintä on että annat itsestäsi rehellisen ja ulospäinsuuntautuneen mielikuvan.
Ei tietenkään hupparia. Farkut ja kauluspaita/tunika.
Ei tunikaa! Ne luulee että olet raskaana! Vai oletko?
Jätä se huppari pois. Vesiputouskauluksessa ei ole mitään vikaa, jos tissit ei vilku.
No johan on paljon eri mielipiteitä :D. Tunikaa en missään nimessä laittaisi. Vesiputouskauluspaita on ruskea ilman mitään kuvia, kimalteita tms. Toisena paitavaihtoehtona on sininen trikoopaita jossa 3/4 hihat. Tuohon ikäasiaan vielä sen verran, että sitä löytyy yli 30 v :). Hupparia en muuten ajattelisi, mutta kun tuli semmoinen ilma, että ilman takkia ei voi olla, mutta mun nahkatakkikin on liian kuuma. Tän kotiäidin rahat on mennyt ihan muualle kun omaan vaatekaappiin...
Ota takki pois, kun menet haastatteluun. Ei voi olla niin vaikeaa. Mieluummin vähän hienompi vesiputouskauluksellinen paita kuin tavallinen trikoopaita.
Ota se vesiputuskin jossain vaiheessa pois.
Laita trikoopaita ja riisu huppari sisälle mennessäsi :)
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 12:54"]Laita trikoopaita ja riisu huppari sisälle mennessäsi :)
[/quote]
Tämä ohje siis miespuoliselle hakijalle ja vasta kun olet saanut duunin.
On. Työpaikkahaastattelun pukeutumisetikettiin kuuluu puvuntakki ja housut. Paita, solmio ja solmioneula. Naisilla kotelomekko ja jakku, hattu vapaaehtoinen.