Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapset haluavat iguaanin

Vierailija
02.06.2009 |

ja kyselisin jos on tietoa tai perheen lemmikkinä.



Onko eläinkaupoissa pienikasvuisia iguaaneja, jolle esim. n.90 litran korkeahko akvaario olisi käytettävissä?



Kuinka on sujunut iguaanion kanssa?



Muuta varteenotettavaa ennen kuin alkaa enemmin touhuamaan, jos ei voidakaan ostaa. Hinta kai n, 75€ Kiitos oikein paljon, lapset miettivät innoissaan, toinen 13v

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

matelijasivustoilta, lienee jotain keskustelupalstoja olemassa.



Kaverilla on/oli semmoinen vihreä Iguana ja ei tosiaankaan mahdu mihinkään pikku-akvaarioon. Vaatii ison "oman huoneen" lämpölamppuineen, ilman kostuttimineen jne. Mittaa kaverin iguanalla oli n. 1,5 metriä aikuisena. Oli muuten tosi leppoisa otus, tykkäsi röhnöttää sylissä kun katsottiin telkkaria, tykkäsi muutenkin rapsuttelusta ja käsittelystä ja oli ko. rodun edustajaksi harvinaisen kiltti ja säyseä.

Vierailija
2/11 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

omat sivut netissä. Kannattaa kysellä harrastajilta tosi hyvin etukäteen hoidosta ja tilavaatimuksista, sillä matelijoiden ja vaihtolämpöisten hoito on tarkkaa jotta pysyvät terveinä.



90 litraa kuulostaa tosi pieneltä tilalta, voisitteko harkita jotakin pieniä otuksia sinne? Iguaanit kuulostavat aika isoilta otuksilta, vaikka en niistä oikein mitään tiedäkkään. Joku gekko voisi olla sopiva.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanoisin, että menisivät ensin johonkin livenä tutustumaan ko. matelijaan. Itse sain 13-vuotiaana kauan mankumani liskon (salamanteri) ja kyllä se aikamoista taistoa oli hoitaa sitä sen ekan muutaman kk:n innostuksen jälkeen. Hoidin homman kuitenkin kunnialla ja lukioaikana salamanteri oli aivan ihana tapaus ja viehättävä otus. Salamanteri eli itseasiassa varsin pitkään aikuisiälleni asti. Ihan loisto lemmikki ja mielenkiintoinen seurattava.



Varaudu siis jo etukäteen...

- saat pakottaa putsauksessa

- saat pakottaa syöttämiseen

- saat pakottaa terraarion hoitoon

- saat pakottaa ruokien ostamiseen



Ihan ensialkuun lapsia luultavasti myös pelottaa valtavasti edes koskea ko. otukseen. Eli on aika pelottava livenä.



Lisäksi matelijaa hankkiessa tulee myös muistaa laitehankinnat. Terraario, lämpölamppu, rekvisiitta, puhdistusvälineitä... Käy kysymässä eläinkaupasta. Lisäksi ruoka toki maksaa.



Ja kannattaa muistaa, että perheen yhteisten matkojen ajaksi on hankittava joku hoitamaan otusta, ja se ei sitten ole helppoa :)



Lisäksi KAIKISSA MATELIJOISSA ON SALMONELLA-RISKI!! Muista tämä.



Mielestäni matelijat ovat aikuisten lemmikkejä - ei lasten.

Vierailija
4/11 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja aikuiset sanoo ei. Ei muuta tähän keskusteluun.

Vierailija
5/11 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun luin niin tuntuu tosi vaativalta hommalta aiakin jos 13v alkaisi pääasiassa huolehtimaan iguaanista. Hänellä on se käsitys, että iguaani on pieni ja kun katsoin netistä ennen av:ta niin luin juuri tuon kuinka isoksi kasvaa. Siksi halusin täältä kysellä, koska on laaja kirjo lukijoita ja joku tietää. Nyt mukavasti tuli tietoa, kiitos.



Vierailija
6/11 |
03.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Iguaani tosiaan voi olla liian vaikea ensi liskoksi ja vielä lapselle. En suosittelisi tätä liskoa ottamaan. Tuo 90l akvaario menisi vielä ihan pienenä, mutta täyskasvuisena igu tarvitsee terran joka on väh. 2m x 2m x 1m, leveys x korkeus x syvyys



Meillä on iguaani (ja muitakin liskoja) joten kokemuksesta voin sanoa että vaikeimmasta päästä tämä on. Saa olla hyvin tarkkana syömisien, lämpöjen, kosteuden yms kanssa. Ja liskoahan pitäisi kesyttää, varsinkin 1,5 metrisenä sitä voi olla vaikea hallita ;)



Jos haluat enemmän tietoa liskoista yms, suosittelen herppi.net sivustoa, löytyy paljon tietoa erilaista matelijoista. Itse suosittelisin ehkä leopardigekkoa, mutta sekin on yö aktiivinen, tosin illalla yleensä jo hereillä. Lapsillehan sekin olisi hyvä, jos lisko heräilee iltasella. Koulussa kun menee päivä..



Mutta, hyvä että olet kiinnostunut etsimään tietoa ennen eläimen hankintaa, onnea liskojen "metsästykseen" :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
03.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki matelijat ovat erittäin vaativia hoidettavia.

Harkitsisin kyllä erittäin tarkkaan.

Vierailija
8/11 |
03.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

perusteellinen selvitys haluamastaan lemmikistä:



-millaista hoitoa tarvitsee

- mitä välineitä

- mitä maksaa

- mistä eläin on kotoisin

- miten nuo luontaiset olosuhteet luodaan kotiin

- kuinka isoksi kasvaa

- kuinka vanhaksi elää

- mitä sairauksia voi olla

- miten mahdollisia sairauksia hoidetaan

- allergisoivuus jne.

- miten on ajaellut järjestää eläimen hoidon sitten kun lapsi muuttaa pois kotoa (eli miten sopii opiskelukuvioon ja mitä lapsi haluaa opiskella nuorena ammattikoulun/lukion jälkeen)

jne. jne. jne.



Eli pyydän lapselta tutkielman aiheesta. Teoksen valmistuminen kertoo jo, mikä on lapsen motivaatio eläimen hankintaan ja jaksaako sitä hoitaa. On ihan hyvä, että lapsi todella joutuu miettimään myös sitä, että eläin todella voi elää todella pitkään ja sen tulee mahtua myös lapsen muuttuneeseen elämäntilanteeseen (eli kun varttuu aikuiseksi). Eläin ei ole kertakäyttöhyödyke, joka halutaan nyt ja josta voi noin vain luopua, kun ei enää huvita hoitaa sitä.



Mun siskoni (aikanaan 10-vuotiaana) teki tälläisen selvityksen lemmikikseen haluamastaan marsusta. En totta vieköön olisi ikipäivänä uskonut, että hän halusi eläintä niin kovin ennen kuin näin siskon "tutkielman". Siitä tutkielmasta tuli (ehkä jos olisin opettaja) 10+:n arvoinen ja kylläpä tyttö hoitikin lemmikkinsä pieteetillä. Toki äiti ja isi olivat apuna, mutta sisko kyllä siivosi ja ruokki todella hienosti ja tietysti hellikin lemmikkiään. Pisteet siitä siskolle. Itse en ole niinkään eläinrakas. Marsu eli vanhaksi kuin norsu (en muista kovin tarkkaan, koska itse en enää asunut siinä vaiheessa kotona).





Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
03.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin niinkuin kokeeksi, ne elävät aika vähän aikaa (1-2v) ja ovat suht. helppohoitoisia ja edullisia ostaa sekä pitää. Jos täytyy lopettaa, ainakin meidän lähieläinkaupassa lopettavat kaasulla edullisesti.



Jos lapsi jaksaa niitä hoitaa kunnialla, harkitkaa vasta sitten matelijoita jolloin lapsikin on kasvanut hiukan lisää.

Vierailija
10/11 |
03.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

huomata että on vastuuntuntoisia eläinten ystäviä ja perheitä. Itse haluan myös että asiat hoituu, siksi kyselenkin täältä saaden faktaa ja varmuutta ratkaisuun.



Näyttää oikeasti nyt siltä ettei iguaani tämän tytön kohdalle onnistu. Asia oli jätetty eilen "hautumaan", koska lemmikkiharrastus alkoi lomalla kiinnostaa, saa tekemistä ja ajanvietettä ym.



Olin myös netistä katsellut tietoja ja kun en pienikokoista "otusta" löytänyt ollenkaan olevaksikaan, niin turvauduin tänne kyselemään.



Toki eläinkaupassa olisi viimeistään myyjän kertomana selvinnyt miksi ei onnistu ainakaan muutamiin vuosiin - ja ei ole todellakaan mikään ehdoton että iguaani pitäisi tytönkään mielestä olla. Allergia on yksi syy miksi ei marsu jne.



Katsoin youtubesta ihania kääpiösiilejä, aivan suloisia, mutta alapuolella näkyi karvaa, mitenköhän siilin kanssa olisi lemmikiksi. siinä söi ja oli "paijattavana"

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
03.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja voin kertoa että Iguaani on ihana eläin mutta kovin kovin suuri ja vaikea hoitaa. Vaatii tilaa ja vapautta liikkua. Kasvaa erittäin suureksi, on vain hetken sellainen pieni.



Kilpikonnat on yksi vaihtoehto mutta niidenkin hoitoon kannattaa perehtyä.



matelijat ovat vähän sellaisia että niiden hoitoon kannattaa perehtyä huolellisesti ennen hankintaa mutta kyllä niiden kanssa pärjää hyvällä perehtymisellä ja oikealla hoidolla, ei se niin vaikeaa ole kun valitsee sellaisen eläimen että sen kanssa pärjää. Eli ei esim. sitä iguaania :) Pieniäkin liskoja on olemassa paljon. Herppi -sivuilta löytyy hyvää tietoa.



Kärsivällisellä tiedonhaulla teille varmasti löytyy sopiva!



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän viisi