Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Pitäisikö soitella hakemuksen perään? Rekrytoijat huom!!
14.05.2009 |
Hain työpaikkaa, johon mulla olis todella mahdollisuus päästä, mutta en halua moata mitään. Hakuaika päättyy huomenna ja ajattelin soittaa ja kysäistä onko hakemukseni (lähetetty about viikko sitten) varmasti tullut perille ja kysäistä, miten hakuprosessi huomisen jälkeen etenee.
Voiko näin tehdä? Ilmoituksessa ei kielletty puhelin yhteydenottoja? Aiheutanko itselleni harmia vai osoitanko kiinnostukseni työtä kohtaan? Miten te rekrytoijat suhtaudutte näihin "soittelijoihin" ja varmistelijoihin?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Minusta sinun kannattaa kysellä myöskin todella, että missä vaiheessa päätökset tehdään ja koska kutsutaan haastatteluihin. Samalla voit kysellä, että tuliko paljon hakemuksia ja minkä tasoista porukkaa.
Itse olen saanut juuri tuolla soitolla esimerkiksi haastattelun sovittua.
Jos rekrytoijalla on kiire, hän ei vastaa puhelimeen.