Mitä mieltä olette Silja nimestä? Silja Elina tai Silja Emilia.
Isosisko on Eeva ja isoveljet ovat Juhana ja Jaakko.
Kommentit (17)
Silja on kaunis, soljuva ja kuulas. Tunnen pelkästään mukavia Siljoja :)
mutta sitten ystäväni Eeva sai tytön joka kastettiin Siljaksi.
Olen jo tottunut. Nätti nimi.
Mä taas tykkään enemmän Elinasta toisena nimenä, on suomalainen, paremmin linjassa Siljan kanssa. Myös sisarusten nimet on tosi kivat.
meidän kuopus on samanniminen eli Silja nimeltään:-) toisena nimenä meillä on Linnea.
Itse ehkä valitsisin noista kahdesta tuon Emilian.
on oikein kaunis nimi, herkkä ja runollinen..
Itsekin mietin tuota aikoinaan omalle tyttärelle, mutta mies ei lämmennyt..
Ainoa vähän negatiivinen mielleyhtymä on "Silja, nuorena nukkunut", mutta jos et ole kovin taikauskoinen, niin anna ihmeessä tuo kaunis, ei enää kovin yleinen nimi :)
minun nimi on silja ja se on kiva nimi mulle leikilään soitelaan ja varataan laiva matkoja kaverit leikilään vaan tekee sen
Silja on hyvin kaunis nimi. Äänestän Silja Elinaa.
Silja - nuorena nukkunut
Eikös se ollut joku leffa?
F. E. Sillanpään kirja, josta on tehty myös elokuva.
En kyllä tykkää, mieleeni ei tule yhtään kaunista mielikuvaa Silja- nimestä. Nuorena nukkunut, Silja Line, josta tulee mieleen tupakan ja pissanhaju ja hylje, kotikylän tyhmä hutsu blondi. Ja oikeasti onko joku nimennyt lapsensa Silja Linneaksi?
Kiva nimi, natsaa hyvin yhteen sisarusten nimiin. Silja Elina jotenkin sointuvampi.
Ketju on vuodelta 2009. 5 vuotta aikaa :)
Toivottavasti ne on päättäneet jo?
Olen nimeltä Silja Emilia ja tykkään siitä enemmän
Itse olen Silja nimeltäni :-) Lapsena en tykännyt nimestäni, joka oli siihen aikaan harvinainen (nykyään Silja-nimisiä taitaa olla vähän enemmän, vaikka ei se valtavan yleinen ole nytkään), nyt aikuisena se on minusta eräs kauneimmista nimistä. Silja Emiliasta pidän itse enemmän kuin Silja Elinasta.