Lapsen nivustyrästä kokemuksia?
Leikataanko nukutuksessa? Miten parantuminen? jne. Tällainen meillä edessä.
Kommentit (4)
Nukutettiin ja nopeasti parani. Poika joutui olemaan yön sairaalassa.
kaksivuotiaana leikattiin lapselta. Aamulla mentiin sairaalaan, sitten leikattiin nukutuksessa ja iltapäivällä päästiin kotiin. Toipuminen oli todella nopeaa ja sai vähän lasta rauhoitella, ettei olisi juoksennellut ja kiipeillyt jo samana päivänä. Kipulääkettä annoin muutamana leikkauksen jälkeisenä päivänä.
Mun pojalta leikattiin 3-vuotiaana yksityisellä lääkäriasemalla. iltapäivällä mentiin sinne noin neljän aikaan, operaatio tehtiin nukutuksessa ja ei kestänyt kuin ehkä noin vartin. Heräämisen jälkeen oltiin valvomossa pari tuntia ja sitten kotiin. Seuraava päivä lepäiltiin kotona, koska oli nukutettu, mutta mitään oireita/kipua/väsymystä ei ollut kotona. Oli seuraavana päivän ihan normaalissa kunnossa. Kaikki meni tosi hyvin ja helposti.
Nyt olen terve 35-vuotias nainen. En muista asiasta mitään, ei jäänyt traumoja. Eikös sairaala-sarjassa just leikattu ihan päiväpoliklinikalla nivustyrä pojalta...?