Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paljonko miehelleni palkkatoivomukseksi duunihakemukseen? On DI.

Vierailija
27.04.2009 |

Miehelläni on noin 10 vuoden työkokemus, mutta koska on pitkään tehnyt omassa firmassa töitä on täysin vieraantunut nykyisestä palkkatasosta. Paljonko kannattaisi laittaa palkkatoiveeksi? Että ei hinnoittelisi itseään ali, mutta toisaalta ei sitten pyytäisi niin paljon että ovet sulkeutuu. Onko siis ihan viime aikojen palkkatoiveista tietoa? Onko täällä ketään, joka rekrytoi nyt dippainssejä?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
27.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotain 4000-9000 euron väliltä voi olla ihan sopiva palkkapyyntö.



Katsopa TEKin sivuilta, jos heillä olisi palkkataulukoita, jotka olisi jaoteltu toimenkuvan mukaan. Sellaisesta saa parhaan kuvan mitä muut samanmittaisen työuran ja toimenkuvan omaavat saavat liksaa.

Vierailija
2/6 |
27.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietenkään ei senior testaaja pyydä samaa palkkaa kuin joku kokonaisen business alueen johtaja. Tällä hetkellä työmarkkinoilla on hyviä hakijoita tarjolla ja se taas laskee hiukan palkkatasoa eli mitään kuplapalkkoja ei ole tarjolla. Julkisella ei helposti pääse 4:lla alkaviin palkkoihin. Itse hain taannoin julkiselle pomon paikkaa ja sen sai 15 vuoden kokemuksella (vaativista tehtävistä CV:stä päätellen) ekonomi ja lähtöpalkka 3900 Euroa...



Kerro vähän lisää miehesi alasta ja hakeman työn "tasosta". Mulla on aika hyvä näppituntuma näihin asioihin.:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
28.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että 3800 €/kk - 5500 €/kk kattaa 97 % dippa-insseistä tuolla kokemuksella.



Alapää on kunnalla tai valtiolla asiantuntijatehtävissä ym. suunittelutehtävissä.



Yläpää on esimiestehtävissä kun vastuualueena on esim. myynnin- tai projektin- tai suunnittelun johtaminen. Yleensä siten, että päällikkötaso on siinä alapuolella.



Päällikkötason tehtävissä siis palkka ehkä olisi 4500 €/kk - 4800 €/kk.



Mutta tosiaan TEK:in sivuilla jos on jäsenmaksunsa maksanut, on varsin kattava tilasto eri tehtävien palkkatasosta.



Strateginen suunnittelu, myynti- ja johtotehtävät ja erittäin vaativat asiantuntija tehtävät ovat palkkahaitarin yläpäässä, kun taas suunnittelu, myynnintuki ja asiantuntija tehtävät ovat alapäässä.



Kyllä niitä muuttujia "oikean" palkan haparoimiseksi on paljon.

Vierailija
4/6 |
28.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitten vielä siten, että pääkaupunki seudulla on yleensä joitain prosenteja yli (esim. 5-8 %) ja pienillä paikkakunnilla useampi prosentti alle (ehkä 3-5 %) keskiarvon.



Kunnan kalleusluokka tai esim. asuntojen hinta antaa osviittaa sille, miten tuo prosenttiluku voisi käyttäytyä.



Pääkaupunki seudulla käypänen palkka on siis 4900 €/kk samasta tehtävästä jossa palkka Pohjois-Karjalassa olisi 4400 €/kk.

Vierailija
5/6 |
28.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaimo vauva-lehden sivuilla utelee miehen palkkamahdollisuuksia...



Käsitykseni insseistä vahvistui entisestään...

Vierailija
6/6 |
28.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

guru tai sitten selväsi esimiesputkessa etenevä. Mä sanoisin, että 3500 Euroa ja siitä ylöspäin. Julkisella voi joutua tyytymään alle tuonkin. Minä vuosi sitten katsoin vanhojen opiskelukavereiden vuositulot veroluettelosta ja ollaan oltu töissä sen 8-11 vuotta. Palkkahaitari näytti alkavan 40 000 Eurosta ylöspäin. Yllättävän paljon oli tuolla 42-48 kEuroa/vuosi eli noin 4000 Euron kuukausipalkassa.



Koska ap:n mies ei tiedä palkkatasoaan (ei liene esimiestehtävissä, koska silloin automaattisesti tietäisi palkkatason alalla), nin veikkaan, että on asiantuntijatyyppiä. Tällöin realistinen palkka on 3600-4500 Euron välillä, ellei sitten tosiaan ole todellinen guru ja siitä näyttöä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi kaksi