Jaksatko laittaa pelkästään itsellesi ruokaa?
niin että eikö se nyt tule itselle siinä samalla?
Mä en viitsisi laittaa ITSELLENI, eli jos olisi tosiaan yksin, söisin vain eineksiä ja leipää ja hedelmiä. Mutta jos lapselle pitää kuitenkn laittaa jotain, laitan toki samalla itselleni. Eihän vaivassa ole mitään eroa vääntääkö sitä soppaa yhden vai kaksi kauhallista...
Kommentit (11)
ruoka ei minulle ole kovinkaan tärkeää, kunhan jotain mikä tyrehdyttää nälän
En tykkää perinteisistä "lasten ruoista", vaan enemmän kasvispainotteisista ruoista, salaateista, vokkiruoista, joita lapsi taas ei syö. Se on se varsinainen ongelma.
ap
Mä en. Jos mies on reissussa, en syö juuri mitään, koska en jaksa nähdä sitä vaivaa, että kokkailisin vain itselleni. Lapselle toki laitan ruoan. Varsinkin viikonloput on tylsiä, kun miehen kanssa on tapana laittaa hyvää ruokaa, mutta sitten kun ollaan lapsen kanssa kahdestaan, ei oo tuotakaan viikonlopun huvia.
En oikein usko, että caesar-salaatti uppoaa lapsiin. Tai jotkut äyriäiset, sushi yms. Itse kuitenkin syön näitä enkä syö esim. jauhelihaa tai perunaa, jotka taas on lapsen mieleen.
ap
tiedän saavani tästä hirveät haukut (taas) mutta emme vaan saa häntä syömään mitään salaatteja tai muutenkaan vihanneksi raakana. Ei syö hoidossa, ei syö kotona, maailmasta ei löydy mitään sellaista palkintoa tai uhkailukiristys&lahjontaa että söisi. Syö kuulemma sitten isona poikana.
en läheskään aina. Yleensä kotona syönkin vaan jotain leipää tms, ja syön sitten päivällä ulkona jossain (lapset syö päivisin koulussa). Viikonloppuisin kokataan sitten koko perheelle jotain vähän "parempaa".
Sehän on juuri mukavaa kun kerrankin voi tehdä sitä omaa herkkuruokaa (nam). Joka arkipäivä teen ruokaa, jota syön "vain" lasten kanssa. Meidän lasten (1,5 v ja 4 v) suurinta herkkua ovat kasvisvokit ja salaatit. Kaikenlaiset raa'at tai kypsät vihannekset menevät aina ensiksi lautaselta. Pitävät myös kaikenlaisista merenelävistä. Liha ei oikein tee kauppaansa eivätkä puurot ja kiisselit.
(Kummitäti teki "varmaa" lastenruokaa, perunaa ja jauhelihakastiketta. Upposi aika heikosti, mutta söivät kuitenkin.)
Ihan kasvatuksellisista syistä syön päivällä samaa ruokaa lasten kanssa. Koska lapset eivät saa kaikki eri ruokia, en minäkään tee itselleni mitään erityisherkkuruokaa. Välillä syödään minun herkkuani, välillä esikoisen, välillä kuopuksen.
Onko peruna tai jauheliha LASTEN RUOKAA? :D
Se on ihan perusruokaa. Itse olet vaan nirso ja lapsestasikin kasvaa semmonen tolla esimerkillä.
Kyllä meillä lapset (alle 5- vuotiaat) syö samaa ruokaa kuin minäkin. Oli se sitten salaattia tai mereneläviä!
Oma mies reissussa joskus viikkoja ja kyllä minä teen ruuaksi omalle perheelle ihan samaa vaihtelevaa mitä muutenkin. Ja lapset syö. Muuten kasvatan lapsille ihme mallin että kun isä menee reissuun niin meijän syömiset muuttuu päälaelleen, eikä se kyllä niin mene.
mutta itselle ja lapselle (tai lapsille) kyllä.