Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suomalaista sairaan"hoitoa" (tänään Iltiksessä)

Vierailija
22.04.2009 |

Luin äsken jutun, kuinka Sipoossa äitinsä luona vierailulla ollut nuorimies ei päässyt Porvoon sairaalaan umpilisäkkeen poistoon, vaan lähetettiin kovissa kivuissa kotikaupunkiinsa Turkuun leikkaukseen.



Ei hel... Eikös se maksa tälle yhteiskunnalle ihan tasan saman verran se leikkaus missä tahansa sairaalassa. Ja rahan siirto kunnasta toiseen on varmaan inhimillisempää kuin tuskissaan olevan potilaan raahaaminen taksilla.



En ikinä unohda miten järkytyin viedessäni opiskeluaikoina mieheni Tyksin ensiapuun, kun tällä oli huippukivulias virtsakivikohtaus. Sain juuri ja juuri talutettua miehen sisään ja autettua makaamaan paareille, kun hoitsu tuli sanomaan että meidän olisi pitänyt mennä kotipaikkakunnan sairaalaan. Mieheni pystyi kivuiltaan hädin tuskin hengittämään! Itkuhan siinä minulta pääsi, kun en siinä vaiheessa edes tiennyt mikä toisella on.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan kaksi