Mitä mieltä olet tällaisesta kasvatuksesta päiväkodissa?
Tämä ei tapahtunut Suomessa.
Tuttavani kertoi kuinka hänen tyttärellään oli tapana päiväkodissa aina purra toisia lapsia. Yhtenä päivänä lastenhoitaja oli kysynyt, että olisiko ok. jos antaisi muiden lasten purra muutaman kerran takaisin.
Tuttavani oli heti suostunut.
Ei tarvinut kuulemma kuin pari kertaa muiden lasten purra hänen tytärtään kun tyttö oli jo oppinut ja lopettanut muiden puremisen.
Mitä mieltä olette tällaisesta? Itse olen aina ollut sitä mieltä, että pureminen pitäisi aina estää parhaimman mukaan ja ohjata lapsen huomio muualle mutta jos kerran tuollaisesta lapsi oppii noin nopeasti niin eikö tuollainen kasvatustapa olisi sittenkin parempi?
Kommentit (8)
ettei puremisen estäminen onnistu kovinkaan hyvin, vaikka ympärillä olisi paljonkin aikuisia, eli parhaimman mukaan ei tarkoita, ettei puremista tapahtuisi.
en hirveästi kannata tätä, mutta en uskalla väittää täysin kelvottomaksi keinoksiaan. Pelkään, että kävisi helposti niin, että puremisesta tulisi ryhmässä sallittu väkviallan muoto, joka ei liene kuitenkaan tavoite.
Tuo on syyn ja seurauksen laki, joka opettaa lapselle mikä kannattaa ja mikä ei. Kun konkreettisesti tuntee että "metsä vastaa niin kuin sinne huudetaan", niin rupeaa tarkemmin miettimään mitä on viisasta tehdä toisille ja mitä ei...
varsinkin pienempien lasten kanssa toimii parhaiten: lapsi puree- purraan takaisin, lapsi lyö-lyödään takaisin, lapsi repii hiuksista-nyppästään hiuksista takaisin. Lapsi oppii nopsasti että sehän sattuu eikä ollutkaan kiva leikki.
Mutta tämä suomen ylipaapominen on mennyt jo yli ja näinhän ei saa tehdä tai saat syytteet niskaan ja sakot päälle.
Kadulla näkee jo nyt paljon lapsia joita ei ikinä ole sormille näpätty tai nyppästy niskavilloista puhumattakaan että tukasta olisi pyöritetty.
Nykyajan kakarat tietää että saavat tehdä ihan mitä vain sillä aikuinen ei voi fyysisesti koskea häneen. Ja ennenkuin joku kukkahattu täti repii pelihousunsa, niin kyllä, kyllä olen tavannut lapsia/nuoria joihin ei oikeasti tehoa mikään muu kuin rehellinen selkäsauna.
ja tarjotaan käytösongelmiin Risperdalia ja odotetaan että josko auttaisi. Jos ei auta niin sitten nostetaan annostusta. Kyllä se jossain vaiheessa se lapsi siitä lamaantuu ja lakkaa puremasta tai lyömästä. Pääasia on, että lapseen ei kosketa!!! Korkeintaan kielletään tekemästä ja jos ei tepsi niin sitten tosiaan harkitaan tuota lääkitystä.
kyse on kuitenkin siitä, että lapsi, joka ei osaa sanallisesti ilmaista itseään (vaikka osaisi puhuakin) käytää lapsille normaaleja fyysisempiä kommunikointikeinoja - joiden voimaan vaikutta myös temperamentti - elei ennemmin tai myöhemmin se tapa häviää joka tapauksessa...
kyllä, kyllä olen tavannut lapsia/nuoria joihin ei oikeasti tehoa mikään muu kuin rehellinen selkäsauna.
Meillä tyttö meni noin vuoden ikäisenä perhepäivähoitoon ja ehti pari kertaa purra siellä yhtä poikaa. Aina hoitotäti kertoi näistä puremisista. En kehoittanut puremaan takaisin, mutta tokaisin vain, että jos poika purisi edes kerran takaisin, niin varmasti oppisi tietämän, että se sattuu. Toki siis tytölle puhuttiin asiasta joka kerta.
Poika sitten puri kerran tyttöä takaisin ja pureminen loppui siihen kertaan. Hoitotäti ei edes ehtinyt sanomaan tälle pojalle takaisinpuremisesta mitään vaan pojalta meni hermot ja puri takaisin.
In a perfect world asia pitää hoitaa toisin. Mutta joskus vain ihminen (aikuinen tai lapsi) ei ymmärrä asiaa, ennenkuin omalle kohdalle sattuu. Mutta tätä puraisua ei saisi sallia kuin kerran tai kaksi.
t. kasvatustieteilijä