Pidän "eko-ihmisiä" hieman typerinä.
Tahdotko kysyä jotain tai kenties keskustella tai vaikka kinastellakin aiheesta?
Kommentit (9)
eko-ihmisiä mollaavia hieman tietämättöminä. Kestävässä kehityksessä ei tietääkseni ole mitään huonoa tai epäilyttävää.
T. kestävän kerhityksen puolesta puhuva
että ekoilu olisi epäilyttävää tai huonoa, päinvastoin! Mutta pidän typeränä sitä, että tavalliset ihmiset pyhittävät elämänsä sille ja ovat valmiita tinkimään lähes kaikesta, samaan aikaan kun maailma oikeasti tuhoutuu lähes kokonaan hyvin pienen ihmisjoukon takia (esim. jättisuurten tehtaiden pomot, jotka laittavat jatkuvasti kasvavan tuoton kaiken muun edelle).
Eikö kenestäkään muusta tunnu hullulta, että joukko ihmisiä tinkii ja tinkii ja raataa pienentääkseen omaa ekologista jalanjälkeään, ja sitten seuraavana päivänä saa lehdestä lukea miten Britney Spears lennätti yksityislentokoneella itselleen kupillisen kahvia maailman toiselta puolelta (ja samalla vesitti tuon raataneen ihmisjoukon aikaansaaman positiivisen vaikutuksen)???
On aivan varmaa, että mikäli eko-ihmisten uurastuksilla saataisiin maailman tilaa kohennettua, tehtaat saisivat huokaista helpotuksesta ja tinkiä saastuttamisen ehkäisystä - maailmahan on mennyt parempaan suuntaan.
Päinvastoin taas - mitä nopeammin maailmaa nyt tuhotaan - sen nopeammin tehtaat ym. ovat pakotettuja lopettamaan tuhoamisen. Joskus on mentävä pohjalle asti ennenkuin pystyy räpiköimään takaisin pinnalle.
Minusta tinkiminen olisi aloitettava juuri siitä päästä mistä se pahin tuho tuleekin, eli niistä jotka nyt rahallisesti hyötyvät maailman tuhoamisesta.
ap
Mun mielestä jokainen saa ekoilla niin paljon kun jaksaa. Mutta kaikenlainen kiihkoilu ja muiden tekemisten mollaaminen on NIIN RASKASTA.
Jokainen eko-teko on pisara meressä. Tuon voi ajatella miten tykkää. Toisaalta se on VAIN pisara, mutta jos pisaroita on paljon niin onhan se iso asia, sillä on merkitystä.
Paasaamista en voi sietää kuitenkaan, jokaisella on itsellä vapaus valita. Typerämpinä pidän kuitenkin niitä jotka ei välitä yhtään ko. asioista vaan tuhlaa luontoa surutta.
oli se, että uuteen taloon tehtiin kompostoituva sisävessa! Älytöntä ja naurettavaa! Jos noin ekohenkinen haluaa olla , niin eikö sitä huussia voisi edes laittaa ulos?
oli se, että uuteen taloon tehtiin kompostoituva sisävessa! Älytöntä ja naurettavaa! Jos noin ekohenkinen haluaa olla , niin eikö sitä huussia voisi edes laittaa ulos?
Pisaroillakin on merkitystä, kun niitä on tarpeeksi. Jotenkin olen kai vain kyyninen enkä aina jaksa uskoa, että niitä tällä nykyisellä menolla kertyisi tarpeeksi.
Mitä olet mieltä tuosta minun ajatuksestani, että jos niillä pisaroilla saadaan aikaan jotain hyvää, niin tehtaat saavat "luvan" (joko virallisesti tai sitten ihan omin nokkineen) tehostaa taas tuotantoaan ja saastuttavat lisää, eli se pisaroista kertynyt hyöty menee tavallaan hukkaan? Vai uskotko että kehitys teollisuudessakin menee parempaan ja kestävä kehitys vie voiton sijoittajien ahneudelta?
ap
siis vessa jossa juomakelpoisella vedellä huudellaan ihmisen paskat jätevesilaitokselle, jossa tehdään kauhee homma että vesi saadaan puhtaaks ja taas johdettua ihmisille juotavaks
:D
minusta ylettömästi ekologisen elämäntavan puolesta.
ap