Pakko kysyä teiltä mielipidettä. Suutuinko turhaan?
Oltiin pääsiäistä viettämässä muualla kuin kotona. Miehen sukulaisten kanssa. Tarkotus oli tulla kotiin vasta huomenna mutta minä sanoin eilen että jos tultaiskin jo tänään kotiin että kerettäis olemaan lomalla vähän kotonakin. Itse siis ajattelin että voitais olla siis ihan perheen kesken hetken aikaan. Tätä en kyllä mitenkään erikseen miehelle maininnut.
No tultiin kotiin niin mies sanoi että mitä mieltä olisin jos hän lähtis baariin. Tein selväksi että en hänen toivoisi baariin lähtevän mutta en kieltänyt menemästä van yritin kertoa mitä olin suunnitellut huomiseksi ja vedota esim siihen että seuraavina lähi viikonloppuina on jommalla kummalla menoa joten perheviikonlopuja ei nyt lähiaikoina ole tulossa.
Sortusin kyllä jopa vähän inhottavaksikin kun yritin saada miehen muuttamaan mielensä.
Mies vetosi siihen että minä olin viime vloppuna ulkona ystävieni kanssa ja siihen että hän ei ole pitkään aikaan ollut baarissa kavereidensa kanssa.
Olisin hänet kyllä saanut kotiin jäämään jos olisin tarpeeksi kiukutellut mutta olisin toivonut miehen itse tajuavan että nyt ei ole paras mahdollinen hetki lähteä baariin.
Jossain vaiheessa pariin otteeseen vähän suutuikin ja sanoi että selvä hän jää sitten kotiin ja aloitti jo mykkäkoulun. Silloin sitten sanon että mene vaan. parempi että menee kun että kiukuttelee kotona.
Ei se muuten harmittais mutta kun siinä menee huominenkin päivä plörinäksi kun mies tulee kotiinkin reisultaan varmaan vasta iltapvällä tai vaikka tuliskin ajoissa on hänellä kova krapula niin ei hänestä ole mitään iloa.
Mies siis lähti sinne baariin. Riidoissa ovesta lähti.
Eli kysyisin nyt ihan ulkopuolisen mielipidettä. Suutuinko/loukkannuinko turhasta?
Kommentit (7)
luulet miehesi lukevan ajatuksiasi. Sun olisi ennen kotiin lähtöä pitänyt kertoa ajatuksesi juten ne nyt kerroit siitä yhdessä olemisesta.
Miksi miehesi tulee vasta iltapäivällä kotiin?? Miksei baarien mentyä kiinni?
kylla on aivan kamala ja kuinka rakastinkaan tata vuonna -79 (tai niilla main). naiset oli niin kauniita ja miehet komeita ja nyt vaan ihan kammoja. jotenkin ois ihanaa viela olla se viaton 13v ja en kuitenaa haluasi olla mitaan muuta kuin olen nyt, 42v jumalaisen 6v pojan aiti ja kusipaa miehen vaimo. such is life!
Terveisin yksi, jonka äijä on ollut koko pääsiäisen eräässä hiihtokeskuksessa miesporukalla.
et mielestäni oikeastaan suuttunut turhasta jos teillä kerran on monta viikonloppua edessä jolloin ette näe ja mies tietää sen myös. toisaalta, jollei hän ole pitkään aikaan käynyt niin onhan hänellä oikeus mennä.
joten ei minkää baareilun takia hommata lapsenvahtia. Käydään siis erikseen ystäviemme kanssa. Se on meille ihan ok. Takas tulee vasta huomenna siksi että meni sen verran kauas baariin että ei viitsi taksia kotiin maksaa. Tääkin on mulle kyllä ihan ok koska toimimme aina näin kun jompi kumpi baariin lähtee.
kyllä sen ymmärrän että eihän mies voi ajatuksiani lukea mutta kerroin hänelle kyllä mielipiteeni kun hän sitä kysyi.
Hän ei ollut edes kaverilleen soittanut ja sopinut mitään(vaan päätti yllättää kun tiesi kaverinsa olevan kotonaan ja baariin lähtevän) joten olisi ihan hyvin mielestäni voinut sanoa että joo ei hän lähde että saadaa olla yhdessä.
Enkä edes haluais joutua miestäni kieltämään lähtemästä koska mielestäni se ei kuulu parisuhteeseen. Olisin vaan toivonut että hän olisi itse sen tajunnut kun suoraan kummiskin asiasta sanoin.
Kai sitten vaan toivoin liikaa...
t ap
Eihän sitä omille tunteilleen mitään oikein voi. Itse olisin varmaan myös loukkaantunut, mutta näin "ulkopuolelta" katsottuna loukkaannuit ehkä hieman turhaan.
Riippuen tietysti myös vähän siitä, mitä olit huomiseksi suunnitellut. Oliko se jotain konkreettista vai vain "leppoisaa yhdessäoloa perheen kesken"?
ymmärrä tuota erikseen baariin lähtemistä... mitä sillä haetaan????