Emma ja Onni viime vuoden suosituimmat nimet!
Emman jälkeen suosituimmat tyttöjen etunimet olivat Ella, Sara, Venla ja Siiri. Poikien yleisimmät nimet Onnin jälkeen olivat Eetu, Veeti, Elias ja Aleksi.
Ruotsinkielisten tyttöjen yleisin etunimi oli Ellen. Poikien nimistä suurin suosikki oli Emil.
---
Helsingin Sanomista tämä tieto. Ei mikään yllättävä lista, omaan tuttavapiiriin kuuluu jo niin monta Emma-tyttöä että perässä ei meinaa pysyä.
Kommentit (22)
mutta valitettavasti niitä kuulee liikaa, jolloin ne muuttuvat neutraaleiksi, ja kivuus kaikkoaa. Veeti on minustakin noista vähiten mieluisa. Eetukin on turhan lempinimityylinen.
Mutta minäkään en ymmärrä Veeti -nimen suosiota. Ystäväni sai pojan ja tälle annettiin nimeksi Veeti. Minusta se on vaan jotenkin niin ruma nimi, etten oikein osannut varmaan näyttää iloiselta ja kehua nimeä ristiäisten jälkeen.. :( Siis toki sanoin että "voi että, sehän on hyvä nimi" tms. ja hymyilin, mutta luulen että ystäväni näki etten pohjimmiltani ollut tuota mieltä... :( Harmittaa.
Emmaa tai Onnia en ole ainuttakaan tavannut kerhoissa tai perhekahviloissa.. :-/ Eli en olisi arvannut niitä suosituimmiksi!
vaikka ovat keikkuneet vuosia suosikkilistojen kärjessä. Sen sijaan Alekseja ja Akseleita on ihan joka paikassa.
http://www.vauva.fi/artikkeli?content-id=ce5733dc-b9d3-48dd-b52b-f6528e…
...........................................
Kaikista tyttöjen saamista nimistä viisi suosituinta olivat yhä Maria, Emilia, Sofia, Olivia ja Aino. Viisi suosituinta poikien nimeä olivat nyt Juhani, Johannes, Mikael, Matias ja Onni.
Ruotsinkielisten tyttöjen suosituin ensimmäinen etunimi oli Ellen ja poikien Emil. Näiden jälkeen suosittiin eniten Emiliaa, Amandaa, Idaa ja Emmaa sekä Maxia, Oliveria, Eliasta ja Alexia.
Viime vuoden 50 suosituinta nimeä (pdf) ja muita nimitilastoja.
Vauva 8.4.2009
on ehdottomasti se, että Jimi on poikien nimistä 12. suosituin. Siis häh? Kuka antaa lapselleen nimeksi Jimi?
Tuleeko heille lempinimiä tyyliin "pikku-Onni" ja "iso-Onni". Nice :-D
vuonna 2008 Emma, mutta tulikin poika. Tämä nimi ei olekaan yleinen.
tulevan poikani nimeä ei tule löytymään tuosta top 10 joukosta ja vaikka esikoisen nimi siitä löytyykin, nimi oli valmiina jo vuosia ennen lapseni syntymää 06
Monta sataa vähemmän kuin aiemmin annettiin suosituinta nimeä. Joten todennäköisyys että samaan luokkaan tulee toinen Onni on erittäin pieni. Esimerkiksi suosituinta tytön nimeä Emma annettiin 487 kpl ja suosituinta pojan nimeä Onni 517 kpl. 1980-luvulla suosittua Jenniä annettiin vuodessa yli 800 kpl eikä edes ollut suosituin nimi. Eikä esimerkiksi meidän koulussakaan ollut koskaan kahta Jenniä samalla luokalla.
Tuleeko heille lempinimiä tyyliin "pikku-Onni" ja "iso-Onni". Nice :-D
Meidän 10 kpl lapsen muskariryhmässä oli kolme Emil-nimistä poikaa..
tiedän minäkin koululuokan jolla oli 2 Noonaa (Noonaa annettiin tyttöjen syntymävuotena 8 kpl koko Suomessa)
Tietyllä alueella voi olla monta Eetua, aatua, Siiriä joita ei tapaa useinkaan toisella alueella.
Äitini asuu keski-suomessa ja kun kolmosemme syntyi, ehdotteli tietysti nimiä meille, kriteerit täyttäviä. Kriteereinä oli suomalaisuus, ei R- tai S-kirjaimia ja ettei olisi kovin kulunut nimi. Me asumme pk-seudulla, ja äitini ehdotteli nimiä, joita täällä on jo paljon esim. Eetua, Eemeliä, Nikoa, Villeä, Veetiä, Tonia, Teemua. Keski-suomessa, siellä kaupungissa jossa äitini asuu, näitä nimiä ei kuulema ole tullut juurikaan vastaan (äitini on työkseen tekemisissä eri lapsiperheiden kanssa).
Ilmeisesti ihmiset bongaavat huomaamattaankin nimiä kaupoissa, neuvoloissa ym. kun usein on paljon samoja nimiä samoilla alueilla. Moni muukin on kertonut havainneensa samaa.
Kummankaan kerhossa, päiväkotiryhmässä, harrastuksissa tai luokalla ei ole ollut samannimistä lasta.
Ihan sinullekin tiedoksi että Adolfit ja Adolfot ym. on suosittuja ympäri maailmaa. Sinä varmaan kauhistelet myös nimiä Josef, Joose, Jooseppi, Joseph, Robert, Roope yms. kun ihan yksi ihminen pilaa nimen.
kiva pikku Hitler
on kyllä veet.. ei veeti..
Kiva nimi antaisin omalle lapselle jos poika tulisi. Tykkään vaikka muistuttaakin tota voidetta.. :) tota onni nimeä en itse oiken perusta..
Veetillä pimppikarvat vege
Onnikin, yöööök. Onnnnniiiiiiin
Tuskin kukaan saksalainen, saatika muu ulkomaalainen, yhdistäisi Aatua Hitleriin. Aika harvalla suomalaisellakaan se on ensimmäinen mielleyhtymä. Vamhemman sukupolven Aatujahan on kuitenkin aika läjä.
Tyhmää ympätä tarkoituksella nimiin tuollaisia merkityksiä.
nyt vielä vähemmän ku kuulin, että noinkin yleinen. En mä mitään extra-harvinaista nimeä halua, mutta ei tarttis mahtua top 15:takaan...
tota Veetiä en kyllä tajua, sehän on ihokarvanpoistovoidetta.