Mitähän uudessa neuvolassa ajateltiin 7-v:sta? Tyttö ujosteli niin, ettei sanonut koko
Kommentit (18)
lapsi täyttää keväällä 7, ei ole neuvolaa.
Aiemmassa asuinpaikassa nla-tarkastusten rytmi oli toisenlainen kuin täällä.
ap
ei varmaan ollut sen neuvolatädin uran ensimmäinen ujo ja rokotuksia vierova lapsi.
neuvola vuosittain 5-v. asti, ja sitten lääkärintarkastus 5,5-vuotiaana. Seuraava tarkastus olisi kuulemma ollut kouluterveydenhoitajalla.
En kyllä tiedä, miten siellä ajateltiin hoitaa lapsen rokotukset. Täällä uudessa kunnassa ihmeteltiin, miksi tyttöäni ei ollut rokotettu (noin) 6-vuotiaana.
ap
meillä 5 vuotis tarkastukseen kuuluu terkkari ja lääkäri, sitten 6v taas terkkari, joka antaa rokotukset.
Normaalisti 5-vuotiaalla on laaja neuvolakäynti, johon kuuluu myös se lääkäri, ja sitten 6-vuotiaana on vielä yksi neuvolakäynti.
Noinhan he keplottelivat sen yhden terkkakäynnin pois...
tarvetta. Sen sijaan lto tai erityisope olisi sanonut, että lapsella asperger-piirteitä, vaikea saada kontaktia jne jne....
Itki kun rokotettiin ja oli niin ujo ettei pihausta päästänyt. Terkka oli oikein ystävällinen ja ymmärtäväinen, oli kanssa muutettu juuri uuteen paikkaan. Kun aloitettiin eskarissa niin siellä taas ope on koko ajan kritisoinut ja arvostellut tyttöä ujoudesta ja arkuudesta ja määräsi koulukypsyyden arviointiinkin tästä syystä...Tyttöä oli myös aluksi kiusattu mistä olin itse tosi yllättynyt ja pahoillani, tää eskariope käänsi senkin jotenkin tyttäreni viaksi : ( Onneksi eskarivuosi on kohta loppu!
Lapsi ujo ja arka, niin lto oli heti löytämässä as-piirteitä ("vaikea saada kontaktia").
5v tarhantäti tuli juttelemaan äidilleni, että pitäisi jutella psykologille, kun olen niin ujo. Ei äiti vienyt, ei todellakaan.
Ja vielä 10v sanoin vain lyhkäsillä sanoilla, mitä neuvolassa kyseltiin, pelkäsin ihan hirveästi.
Ja olen edelleen ujo, etenkin suurissa ryhmissä.
Mutta siis, terveydenhoitajat eivät ole kummissaan olleet.. ainoa oli tuo tarhantäti kenen mielestä en ollut normaali..
jos 10-vuotiaana kävit neuvolassa.
uskottu ihan kaikkea mitä ns ammattikasvattajat sanovat!
uskottu ihan kaikkea mitä ns ammattikasvattajat sanovat!
Itse ihmettelen oman äitini puolustusasennetta terkkareita ja pk:n henkilökuntaa kohtaan. Erityisen allerginen äiti on lasten mittaamiselle ja punnitsemiselle. Hän ei yhtään kestä sitä, että lapsia laitetaan jollekin käyrälle ja "tehdään" heistä epänormaaleja.
Nytkin juuri kävin lapseni kanssa neuvolassa ja mainitsin äidille jälkeenpäin, että tytön painokäyrä meni hieman alaspäin. Äiti pillastui heti ja alkoi syytellä neuvolaa. Minua ei moinen hetkautua yhtään, hyvä vain jos mahdolliset ongelmat pystytään selvittämään ajoissa.
aikana kuin 2-3 sanaa. Rokotusta hän pelkäsi niin että itki.
Yksi tytön sanoma sana oli "ranskalaiset" - vastauksena terkkarin kysymykseen lempiruoasta. Terkka nauroi lapsen vastaukselle.
Tehdäänkö tytöstäni tämän perusteella nyt sellainen diagnoosi, että hän on epäsosiaalinen ja roskaruoalla kasvanut?