All mighty mammat, mitä molluskoille tehdään/ei tehdä? Bongasin pari pientä lapseltani...
Puhkaisemisen puolesta ja vastaan löysin erinäisiä tekstejä netistä.
Samoin osterivinokas- ja jättihelokkiöljykapseleitakin suositeltiin.
Kertokaahan omat näkemyksenne, kiitos.
Kommentit (20)
Meillä alkoi vähetä heti kun aloin rasvata aamuin illoin aluetta.
Rasvana apteekin Ceralan, muutenkin hyvä talvella.
Aiemmin en tehnyt mitään.
älä viitsi kiusata pientä millään teipeillä tai vastaavilla.
Ihotautilääkäri on oikea osoite jos joku on kovin häiritsevä.
MUTTA poikapa ei suostunut syömään niitä, sillä ne ovat (kuulemma)
niin pahoja! Joten nyt emme ole tehneet ontelosyylille yhtään
mitään. Osa on lähtenyt pois, mutta osa vielä pysyy.
aloitettiin juuri eilen 4v tytölle ja 1,5v pojalle osterivinokaskuuri (1xpvä) ja rasvaus aamuin illoin 11 yrtin voiteella. Itse uskon luonnontuotteisiin, ja lähipiirini, myös lapset ovat niistä hyötyneet. Ostin asiantuntevasta luontaistuoteliikkeestä jossa oli erittäin asiantunteva ja kokemusrikas myyjä - sain paljon hyvää tietoa, ei pelota antaa tuota osterivinokasta lapsilleni.
joka nypitään. Viereen voi tulla uusi niin kauan, kunnes
lapsen oma elimistö kehittää vastustuskyvyn ontelosyyliä
vastaan. Osterivinokaskapseleista voisi olla tähän vastustuskyvyn
kehittymiseen apua, jos lapsi vain suostuisi niitä syömään.
MUTTA poikapa ei suostunut syömään niitä, sillä ne ovat (kuulemma)
niin pahoja! Joten nyt emme ole tehneet ontelosyylille yhtään
mitään. Osa on lähtenyt pois, mutta osa vielä pysyy.
Ihotautilääkärin ohje ja se olikin ainoa joka tepsi...
ihotautilääkäri sanoi, ettei niistä parane ennen kuin ovat olleet niin kauan, että lapselle on kehittynyt kunnon vastustuskyky kyseistä virusta vastaan! Jos kutiavat, niin siihen oireseen tietty rasvaaminen auttaa.
Me nypittiin (ensin puudutettiin emlalla) isommat pois, varsinkin kun osa sijoittui siten, että vessanpöntöllä istuminen oli ikävää.
Mutta molluskat häviävät itsestään kun on sen aika. Ja jos puhkotte niitä, niin muistakaa tehdä se superhygieenisesti: sisältä tuleva töhnä on juurikin sitä virusta!
Ja vielä sen verran, että kun molluskat tulehtuvat, siis muuttuvat oikein muhkeiksi ja punaisiksi, ovat ne lähdössä. Eli lähtiessään tulehtuvat ja sitten vain katoavat. Ja hyvin harvoin tulevat enää takaisin.
Näin lastenlääkäri meitä opasti. Puhkomista ei suositellut eikä itse suostu sitä edes pyynnöstä tekemään paitsi jos lapsi nukutetaan jostain muusta syystä. Hänen mielestään se oli tarpeettoman kivun tuottamista mistä ei ole mitään hyötyä viruksen paranemisen kannalta. Osterivinokasta en ole viitsinyt kokeilla, koska uskoni luontaistuotteisiin ei ole kovin vahva. Kyllä ne ajan myötä häviävät.
oli varmaan vuoden ne jaloissa :( näytettiin lekurillekkin jossain vaiheessa ja sanoi että perusvoidetta voi laittaa, eipä oikeestaan muuta... en mä kyllä jaksanut sitäkään sit laittaa ja ne vaan jossain vaiheessa hävis.. ehti tietysti kyllä tarttuu 2v pikkusiskolle, jolla on niitä nyt polvitaipeesta perseeseen asti :( toivottavasti menis ennen kesää tytöltä veke
Ajan myötä ovat kaikilta kolmelta lähteneet, keneltä nopeammin, keneltä hitaammin. Puhkaiseminen kai voisi auttaa, ainakin meillä lähtivät nopeammin kun alkoivat itsestään "rikkoutua" . En vain viitsinyt alkaa lasta kiusaamaan, kun eivät ne erityisesti ole vaivanneet. Osterivinokaskapseleista minäkin luin, mutta ei kiitos mitään tutkimatonta minun pienten lasteni elimistöön!
Meillä lapsi oli sen ikäinen, että ymmärsi kun sanottiin, ettei kannata näplätä molluskoita. Joskus suihkun jälkeen sivelin vaseliinia neuvolaterkkarin suosituksen mukaan. Muutaman erityisen tulehtuneen molluskan päälle laitettiin laastari muutamaksi päiväksi. Usein laastariin oli tarttunut eritettä. En tiedä oliko laastarista oikeasti hyötyä :)
Kysyn vielä, onko kukaan koittanut valkosipulikonstia?
En minäkään noita luontaistuotteita viitsisi 4-vuotiaaseen kepein perustein pistää.
ap
Ihoa rasvataan tarpeen mukaan perusvoiteella ja mikäli lapsi raapii ihoa niin paljon, että se ärtyy, niin voi käyttää paikallisesti hydrokortisonia.
kuivaan/atooppiseen ihoon tulee helposti molluskoita. Sitten jossain vaiheessa ne alkaa tulehtua/rikkoutua, sitten ei mene enää kauaa kun kaikki on poissa. Tulehtuneisiin saatiin lääkäriltä ohje laittaa Fucidin antibioottivoidetta (ei kortisonia!!). Molluskat pysyi meidän molemmilla lapsilla n. vuoden, sitten hävisivät.
Lapsella on ollut niitä noin vuoden ajan. Muutama oli ihan kamalan iso ja jokunen niitä puhkaistiin. verta tulee kamalasti ja semmoinen kova pallo, joka jättää pienen kuopan ihoon. Ei hyvä homma.
Kun niitä on tullakseen, niin niitä tulee vaan lisää vaikka mitä tekisi. Puhkaistiin 2 ja samalla viikolla tuli 5 lisää.
Nyt yhtäkkiä ne ovat ruvenneet kuivamaan, eli patti muuttuu punertavaksi ja kuivaa itsestään muutamassa päivässä. Ei verta, ei huutoa. Pari isoa tulehtui joten ne oli pakko puhkaista että sai sen mädän pihalle. Aika kurjan näköiset arvet niissä kohdissa :(
Yksityislääkäri sitten puudutuslaastarin avulla nyppi kaikki pois. Tytöllä oli tosi paljon ja osa molluskoista tulehtui. Ilmeisesti määrät ratkaisee tässäkin asiassa. Molluskat eivät tulleet enää uudelleen. Olihan se poisto aika kokemus muttei nyt niin kauhea ettei voisi lapsi sitä kestää, kyllä hammaslääkärissä ovat huutaneet monta kertaa pahemmin.
Tytöllä 6v. oli polvitaipeessa muutama ja pari kasvoissa, nenän vieressä. Nyppäsin ne pois kuten finnin. Yhden illassa. Sisältä tuli pieni kova töhnämokkula. Eivät ole nyt lisääntyneet ja hyvä niin.
niin suosittelen tekemään sen lapsen kylvyn jälkeen. Silloin siihen näppylään ei tarvitse paljonkaan koskea niin irtoaa kun iho on niin pehmyttä. Ei se kipu varmaan se pahin ollutkaan vaan se veren määrä :(
Omalla lapsella niitä on kymmeniä joten ei mitään mieltä nyppiä pois.
Meillä oltiin pulassa molluskoiden kanssa, kun tuntui, että koko poika (silloin 3v)alkoi peittyä niihin. Sitten ne vielä tarttuivat mammaankin, joten suositan poistamista.. itse sain lopulta ne pojalta pois siten, että ostin apteekista Duoderm exrta thin merkkistä jotain hoitolevyä, jota yksi hoitaja ehdotti. Pidin sitä molluskakohdan päällä noin 3-4pv ja sitten kylvyssä vain "nappasin" Duodermin pois reippaammalla otteella. No kiljuihan poika hetken aikaa, mutta ei mennyt kauaakaan, kun poika oli molluskaton. Ja mitään arpeja ym ei tästä keinosta jäänyt, mutta muutamilla ystävillä on lapsille jäänyt arpia, kun mollareita on pinseteillä nypitty. Ja muista tietenkin ihon puhtaana pitäminen ja rasvaaminen meidän keinon jälkeen, jos ajattelet sitä kokeilla. Ja nykyään poika 6v ei edes muista mollareita lainkaan, joten eipä tainnut traumaa hoitokeinosta hänelle jäädä...
Puhkaisemisen puolesta ja vastaan löysin erinäisiä tekstejä netistä.
Samoin osterivinokas- ja jättihelokkiöljykapseleitakin suositeltiin.
Kertokaahan omat näkemyksenne, kiitos.
aloitettiin juuri eilen 4v tytölle ja 1,5v pojalle osterivinokaskuuri (1xpvä) ja rasvaus aamuin illoin 11 yrtin voiteella. Itse uskon luonnontuotteisiin, ja lähipiirini, myös lapset ovat niistä hyötyneet. Ostin asiantuntevasta luontaistuoteliikkeestä jossa oli erittäin asiantunteva ja kokemusrikas myyjä - sain paljon hyvää tietoa, ei pelota antaa tuota osterivinokasta lapsilleni.
Jos ja kun tulehtuvat, niin vähän voi laittaa sibicortia. Hän myös sanoi, että isoimpiin voi tökätä ns. vaakasuunnassa pienen reiän, niin edesauttaa syylän tyhjenemistä. Näin teinkin ja hyvä idea oli tehdä se lapsen nukkuessa. Varmuudella olin laittanut vielä puudutetta näpyn päälle, ettei herää. Näppyjä tuli myös sukuelimiin (näitä en tietenkään puhkonut), ja niihin saimme reseptillä puuduttavaa suihketta ja geeliä, joita oli käytettävä koko näppyjen ajan päivittäin, niin kipeitä olivat.