Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Noin 2½-vuotiaan pinniksestä seuraava sänky?

Vierailija
22.03.2009 |

Niin, meidän tyttömme on syksyllä reilu kaksi ja puoli vuotta, kun toinen lapsi syntyy. Esikoinen nukkuu yhä pinniksessä, mutta siitä pitäisi siis päästä pikku hiljaa eroon. Mahtaakohan noin pieni sopeutua heti ihan normaalikokoiseen sänkyyn (80*200), vai pitääkö hommata jatkettava sänky? Normisänkyyn tietty asennettaisiin turvalaita ja laitettaisiin sitä "keinotekoisesti" lyhyemmäksi, esim. tyynyillä. Kun en vain millään ole noiden jatkosänkyjen fani...

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
22.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän se lapsi tiedä että maailmassa on myös tarjolla ihan "oikeitakin jatkettavia sänkyjä" :)

Vierailija
2/13 |
22.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse asiassa hyvä pointti...

Tattis vaan!



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
22.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

minen uskaltanut omaa tyttöäni enää yli vuoden ikäisenä pinniksessä nukuttaa, kun kiipeili jo ihan kevyesti laitojen yli. joten meillä ihan turvallisuussyistä tyttö siirtyi siinä vuoden ikäisenä pois pinniksestä. hyvin sopeutui tavalliseen sänkyyn, silloin jo toimi meillä (ainakin muistaakseni) kannustimena se, että hän on jo niin iso tyttö että "pääsee" tavalliseen sänkyyn eikä "joudu" enää nukkumaan pinniksessä.



eikä muuten meilläkään olla mitään jatkosänkyjen faneja, ja tytöllä onkin ollut koko ajan ihan tavallinen 80x200 -sänky. siihen on vaan opeteltu kiipeämään ja kiipeämään pois siitä, tosin alkuunhan tuo oli vielä meidän vanhempien sängyn vieressä. siinä ei siis ollut mitään turvalaitoja missään vaiheessa, kun äiti nukkui kuitenkin suurimman osan yöstä vieressä toimien turvalaitana :) jokusen kerran tuo on tainnut sängystä tipahtaa, mutta niin kai kaikki lapset joskus tipahtavat, oli sitten turvalaidat eli ei.

Vierailija
4/13 |
22.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosiaan, muutamastakin syystä:



- ei vain kerta kaikkiaan ole keksinyt, että sieltä voisi kiivetä pois (ei muutenkaan ole kova kiipeilemään)

- nyt tilaa ei ole isommalle sängylle (nukkuu meidän makkarissa), mutta loppukesästä tilanne muuttuu, kun muutamme isompaan kämppään

- ja toisaalta, ei kyllä tiedä muusta ;o)



Tosta pinniksestä saa yhden laidan pois ja turvalaidan siihen, eli valmius muuttaa sänkyä on, mikäli pienintäkin kiipeilyä ilmenee.



ap

Vierailija
5/13 |
22.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sä mietit. jos kuitenkin olet päättänyt tyynyillä lyhentää (reps) tavallista sänkyä, niin mikä tässä nyt oli ongelma :)

kannattaa muuten tehdä se muutos pinniksestä pikkuhiljaa, ennen kakkosen tuloa. aika iso on nukkumaan vielä pinniksessä? mun mielestä..

ja tällä kertaa oikeaan paikkaan..

Vierailija
6/13 |
22.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Turvalaita oli. Miks sitä pitäis "lyhentää"?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
22.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, tää oli mun eka ja vika aloitus kyllä tänne ...keleen palstalle. Aina on joku valopää kuittailemassa, oli aihe tai kysymys mikä tahansa. Ehkä vain halusin saada selville, onko tuossa järjestelyssä jotain ongelmallista. Mutta kiitos niille parille tyypille, jotka vastasivat asiallisesti.



ap

Vierailija
8/13 |
22.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vastata mitä?

Hommatkaa vaikka parisänky, ihan sama :)

mietipä kysymystäsi: nyt pinniksessä, en tykkää jatkopeteistä, mikä pediksi? Nooo, mikäköhän siinä tapauksessa soveltuisi teille pediksi, ihme uusavuttomia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
22.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kerrossängyn alapetille. Sänky normikokoinen 90x200 kerrossänky.Olen "pienentänyt" nukkumatilaa isolla tyynyllä,joka on jalkopäätyssä, ettei tyttö huilaisi ihan koko kaksi metrisellä sängyllä.Lisäksi laitettu kaksi turvalaitaa vähän limittäin, jolloin se on päätypuolelta vähän korkeampi.Yksi laita olisi jättänyt reunan aika alas. Ainakin alkuun näin. Hyvin on neidille unet maistuneet.Samalla siis siirtyi pinnasängystä ja vanhempien huoneesta lastenhuoneeseen.Niin ja tyttö nyt 1v 9kk.

Vierailija
10/13 |
22.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

No meillä 2v8kk poika nukkuu yhäkin pinniksessä!! Kiipeile kovasti kaikkialle mutta sängystään ei kertaakaan ole kiivennyt pois. Huoneessa on ollut jo puoli vuotta "ison pojan sänky" johon lapsi ei vaan halua mennä..Kohta on tosin pakko kun ei enää mahdu.



Meillä on myös 1v taapero joka myös nukkuu pinniksessä ja tarkoitus nyt siirtää hänet samaan huoneeseen ja siinä samassa saada isompi lapsi omaksumaan ajatus isoon sänkyyn siirtymisestä :).



Miksi ette lainaisi tulevalle vauvalle pinnasänkyä ystävitä tms? ja anna n2v:n nukkua yhä pinniksessä jos se on teille hyvä vaihtoehto? Itse ainakin annoin ilomielin koska pääsin siten itsekin helpommalla, kun 2v:tä ei tarvinnut nukutella ym vaan saatan vain viedä hänet nukkumaan. Eli kun vauva syntyy ei ole välttämättä niin helppoa saada 2v pysymään isossa sängyssä kun vauva roikkuu tississä toisaalla... :)



t. 4:n äiti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
22.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

halpa noin 70X170 cm lastensänky. Se ei vie paljoa tilaa, lapsi nukkuu mukavasti ainakin ekaluokkalaiseksi siinä, ja lapsenkokoiset vuodevaatteet sopivat siihen nätisti - vähemmän pyykkiä. Turvalaita on pääpuolessa. Jos teille tulee lisää lapsia, niin suosittelen ehdottomasti. Sänky ei vie enempää tilaa kuin tarpeen, ja kun se oli huokea ja seuraavakin lapsi voi käyttää sitä, niin ei ollut todellakaan iso rahanmeno. Siinä on ilmava sälepohja, ja on ihan ok näköinen. Patja on hyvä ja oli niin huokea sekin, ettei ripuli-oksennustaudeista tule mahahaavaa äidille. Ainoa miinus on, että kuten IKEA kamppeissa yleensä, kulmat on aika terävät. Eli sängyssä hyppiminen on ollut erittäin kielletty, koska päädyn ja laidan kulmiin olis helppoa aukaista naama kaatuessa.

Vierailija
12/13 |
22.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja voihan vauvaa nukuttaa vaikka matkasängyssäkin jos ei pinnistä saa lainaksi..



t. se 4:n äiti jonka 2v8kk on yhäkin pinnasängyssä... :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
22.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

taas haluan, että lapsi nukkuu mahdollisimman pitkään pinnasängyssä. Ihan vaan sen takia, että lapsi on helppo laittaa unille, kun ei pääse sieltä karkaamaan tuhatta kertaa. Kokemusta on siitä nimittäin, että on laitettu lapsi liian aikaisin tavalliseen sänkyyn,josta karkaili sitten jatkuvasti... Eikä tämän mamman hermot kestä sellaista.



Tietenkin siinä tapauksessa täytyy harkita siirtoa pinnasängystä pois, jos rimpuilu ja kiipeily alkaa. Vielä ei ole sitä ilmennyt, lapsi 2½ v.



Edellinen lapsi siirtyi pois pinnasängystä joskun kolmen ikäisenä.



Olen kuullut myös tutultani, että he siirsivät vajaa parivuotiaan takaisin pinnasänkyyn, kun eivät jaksaneet sitä nukutusrumbaa,ja lapsen karkailua sängystä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan kuusi