Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

haamun vahvistuminen, kuinka nopeasti

Vierailija
15.03.2009 |

onko kokemusta, kuinka nopeasti raskaustestin haamun vahvistuminen pitäisi tapahtua? onko joillakin hidas vahvistuminen merkinnyt tuulimunaa? uusintatestissä viiva tuli kyllä nopeasti, mutta ei hirveästi vahvistunut (kyse oli seuraavasta päivästä).



kiitos vastauksista!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
15.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän roskishaamu nukkuu päiväunia parhaillaan ulkona. =0)

Vierailija
2/6 |
15.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni kokemusta myös siitä että tuli haamuplussa kolme päivää peräkkäin. Menin verikokeeseen (lapsettomuushoidoilla aikaansaatu raskaus siksi testausmahdollisuus herkästi) ja keskenhän se oli menossa.



Yli 70% raskauksista menee kesken ihan niinä päivinä kuin kuukautisten pitäisi alkaa. Eikä kyseessä välttämättä ole tuulimuna vaan se että sikiöllä on joku kehityshäiriö eikä siksi raskaus etene.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
15.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitkään haaleita viivoja.... kuitenkin kaikki raskauteni olleet "oikeita". Eli minusta sinulla ei vielä ole mitään aihetta olettaa raskauden olevan tuulimuna. Odota esim. viikko ja testaa uudelleen!

Vierailija
4/6 |
15.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

en edes testannut uudestaan. Haamu oli tosi tosi vaalea, mutta koska luin ohjeesta että värin voimakkuudella ei ole väliä niin uskoin siihen. Silloin en vielä lukenut netistä mitään enkä ollut kuullutkaan sanaa haamu... ;-)



Toisessa raskaudessa olin jo "oppinut" että haamu "pitää" varmistaa. Testasin haamun (iltapvä) jälkeen seuraavana aamuna tyylipuhtaan negan ja olin varma, että en olekaan raskaana. Seuraavaksi testasin varmaankin muutaman päivän päästä taas vaalean viivan. En tarkkaan muista montako päivää ekasta haamusta, mutta lapsi on kohta 3v.

Vierailija
5/6 |
15.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt sitten tein testin, taas.. melkein heti tuli haalea viiva, joka vahvistui parissa minuutissa ihan selkeäksi. tässä testissä luki, että jos pos.tulos tulee näkyviin alle minuutissa, on hcg:n määrä erittäin suuri. eka haamu oli siis aamupissasta, seuraava vähän selvempi tulos oli seuraavan päivän iltana ja nyt sitten tämä pari päivää myöhemmin. enköhän edes vähän uskalla iloita! miettimistä hankaloittaa myös se, että kierrosta ei oikein ole varmuutta..



kiitos vastanneille!

Vierailija
6/6 |
15.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt haamu on 3 v ja haamupikkuveli on kohta 2.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi viisi