Lähisuvussani tai meidän perheessämme ei...
tiettävästi ole sairastettu:
1. mato, täi tms loistartuntoja
2. vatsatautia, jossa oksennetaan
3. syyliä, molluskoita vai mitä ne nyt ovatkaan?
Se mitä sairastetaan on flunssat.
Flunssaan liittyen, kun on tullut voimakas yskänrefleksi, lapset ovat joskus oksentaneet limaa ja räkää. Joskus on ollut ripulia yhden päivän ajan, mutta sekin on rauhoittunut maitohappobakteereilla.
Lapsilta on pidetty kynnet lyhyinä. Lapset eivät ole koskaan alkaneet raapimaan takamuksiaan, sillä pienestä pitäen heitä on opetettu pitämään kätensä pois takamuksestaan. On kerrottu, että pimppi tai pippeli on puhtaampi kuin pylly ja kakkaa on siksi varottava. On opetettu pyyhkimään oikein (eli edestä taakse ja vai kerran yhdellä paperilla) hädän jälkeen ja pesemään kädet saippuan kanssa kakan jälkeen.
Kädet on pesty aina kotiin tultua. On opetettu jo pienestä, että ulkona käsistä tulee likaiset, joten niillä ei saa kaivaa nenää tai muuten pöpöt menevät nenään.
Liekkö sitten perimästä ja yleiskunnosta vaiko enemmän suvun käytöstavoista kiinni tämä ettei tietyt taudit tartu? Jos joku listassani mainittu tauti meille tulisi, niin toki varoittaisin siitä toisten lasten vanhempia. Nyt vain meitä on varoitettu näistä kaikista. Ei edes noro tai rota tullut meille kylään...
Kolme vuotias lapsikin on jo niin fiksu ettei laita päähänsä vierasta pipoa, koska tietää, että niistä voi joskus saada täitä. Ollaan opetettu lapsia laittamaan vaatteensa siististi naulakkoon, jotta ne eivät menisi sekaisin toisten lasten vaatteiden kanssa.
Onhan näissä käytöstavoissa paljon oppimista lapsella. Vanhin lapsistamme on tullut niin huolelliseksi, että olemme hieman lieventäneet hänen hygienia opastustaan. Hän puuttui toisten lasten tekemisiin ihmetellen, ettei heille ollut kerrottu kuinka käyttäytyä. Siksi olemmekin nyt opettaneet hänelle, että hyvä kun tekee itse oikein ja toki voi kertoa toisillekin, että miksi on hyvä pitää huolta omista vaatteistaan tms, mutta että antaa muiden tehdä niinkuin tekevät. Se ei ole hänen huolensa. Hyvin on myös tämä oppi mennyt perille ja nyt lapsi on taas rento ja itsevarma, kun itse osaa huolehtia itsestään hyvin. Hyväksyy jossain määrin erilaisuuttakin, mutta kun huomaa, että joku lapsi on hyvin sottainen esim kynnenaluset hoitamatta tai raapii takamustaan hän ei hevillä solmi ystävyyssuhdetta, koska inhoaa kosketusta, jos toinen ei ole puhdas.
Yritämme opettaa, että lian laadulla on merkitystä. Esim jos käy mustikassa, niin tottakai kynnenaluset tulevat sinisiksi. Tai että kotona on tärkeää, että vessa ja keittiö ovat siistejä, mutta muutama pölykoira tai murunen ei ole vaaraksi. Tai että flunssasta selviää hyvin, kun syö terveenä monipuolisesti, joten ei tarvitse huolestua, vaikka joku lapsi olisi yskinyt häntä päin, vaikka eihän se kivaa ole...
Nämä jutut ovat vähän samanlaisia kuin, että osaako lapsi käyttäytyä kylässä? Ei osaa, jos ei osaa kotonakaan....
Kommentit (17)
toivottavasti päreesi riittävät muuhunkin kun käsien ja kotisi jynssäämiseen ja lastesi käsienpesun kyttäämiseen.
Meilläkään ei ole koskaan ollut vatsatautia tai siis ei ainakaan oksentelua (joskus hetkellisesti ollut uloste löysää). Itse asiassa rotavirus aiheuttaa oireita vain joillekin vaikka lähes kaikilta löytyy vasta-aineet 2-vuotiaana.
Molluskoita ei voi hygienialla estää, virus tarttuu kosketuksesta, jotkut (esim. atoopikot) saavat tartunnan herkemmin toiset eivät juuri millään.
"Täydellisyyttä voi tavoitella,
toivottavasti päreesi riittävät muuhunkin kun käsien ja kotisi jynssäämiseen ja lastesi käsienpesun kyttäämiseen."
-----------
Sepä siinä juuri onkin, että ajatusta tarvitaan, jotta aika ei kuluisi hukkaan. Täydellisyyttä ei tarvita.
Kirjoitin jo etten jynssää kotona hullun lailla. Riittää, että kriittiset paikat keittiö ja vessa ovat puhtaita. Niin ja eteisen kurat... Lapset pesevät kätensä hyvin ja ihan itse ilman kehoitusta, se kun on muodostunut jo rutiiniksi:)
Onhan meillä yksi atoopikkokin....käsien huolellinen kuivaus ja rasvapesutkin ovat siis tuttuja juttuja.
ap
Oikeasti: se että teillä ei ole ollut vatsatauteja on puhdasta tuuria. Niille ei aina mahda mitään sen enempää kuin flunssienkaan tulemiselle, vaikka miten huolehtisi hygieniasta.
Joissain perheissä on kuulemma yhtenään ja joissain ei ollenkaan.
Ei meilläkään ole koskaan oksenneltu.
Ei tietääkseni ole ollut kihomatoja. Ei ole ollut ontelosyyliä tai tavallisia syyliä.
Meillä ei kiinnetä hygieniaan huomiota ja lapsilla on silti hyvä vastustuskyky. Ei ole ollut yhtään korvatulehdusta. Flunssaa harvoin ja sekin pientä nuhaa joka menee parissa päivässä ohi. Ei ole reikiäkään hampaissa ollut.
Ja nuo pesee kädet vain silloin kun ne on tosi likaiset. Takamusta ei tarvitse raapia jos se ei kutia. En ole nähnyt noiden ikinä raapivan takamustaan.
Wc-pönttö meillä pestään vain kerran viikossa.
Geeneissä se on. En ole itsekään sairastellut lapsena.
Lian laadulla on väliä.... Mustikkaa kynsien alla, AIJAI!
Kai tiesit ap että ekinokokki (loinen) tarttuu ihmiseen eläinten (koira, susi, kettu) ulosteen saastuttamista marjoista?
ollaan käyttäydytty noita tauteja ehkäisevästi + jo mainitsemani seikat.
Kerrankin kesällä leikkipuiston vesialtaalla oli lapsi, jolla oli tulehtuneita molluskoita tai jotain. Ihan surutta oli toisten lasten joukossa polskimassa! Meidän lapsi ei sitten mennyt tuohon veteen.
ap
Muistui mieleeni, kun näin lapsen uimassa pienessä kahluualtaassa ja oli kyllä todella pahannäköiset molluskat! Mun lapsi oli vauva, joten ei ollut tarkoituskaan mennä veteen. Ihmettelin kyllä, että mitä tuo lapsi teki uimassa tartuttamassa muita!!!
Eli joko A) lapsesi eivät ole päiväkodissa
B) lapsillasi on kokoajan tutti suussa
C) lasten persettä kutittaa, mutteivät uskalla raapia kun muuten äiti saa heparit, eli et ole vaan huomannut. (tartuntahan lähtee itsellään pois kun ei persettä raavi9
no meillä taas:
- Ei olla ikinä pesty ulkoilun jälkeen käsiä
- En vahdi miten lapset pyyhkivät takamuksensa vessassa
- Kynnet leikataan kun satutaan huomaamaan että ovat jo liian pitkät
- Vessaa ei kuurata mitenkään despoottimaisesti, pestään siivouksen yhteydessä noin kerran viikossa (useammin jos tulee kakkaraitoja.....)
Meillä peseydytään noin joka toinen päivä saunoen.
Meillä ei ole koskaan ollut mitään loisia kenelläkään perheenjäsenellä. Vatsatauti on ollut molemmilla lapsilla ehkä kahteen kertaan (lapset 6 ja 8v). Nyt kun joka toisessa kodissa (vähintään) on jyllännyt vatsataudit ja kuumetaudit, meillä oli esikoisella yhden päivän kuumetta noin 37,2 astetta. Nuhaa ja yskää ilmenee noin kerran vuodessa molemmilla.
Että sellasta.
ettäon ihmisiä, jotka ei esim.pese käsiään ulkoa tullessa. Mutta lapset kyllä raapiipyllyä nukkuessaan,siihen ei auta mikään!!
Muuten ei oksentelua ( lapsi 8v), eikä molluskoita yms. Mutta TÄITÄ ( vuosia sitten) oli kylässä kaverinsa luona, ja peuhasivat kovasti yhdessä. Mukana oli yksi naapurin lapsi myös, jolla paljastui si täitartunta ( päiväkodista saatu). Ja kaikki lapset sai täitä, sekä myös minä.
No shampoolla ja siivouksella siitä pääsi eroon.
Ja tosiaankaan eivät raavi takamustaan, mitä nyt noin 1-1,5 v iässä yrittivät.
ap
Kuulostatte esimerkilliseltä perheeltä. Hienoa.