Lue keskustelun säännöt.
Miten ootte saaneet vauvan sammaksen pois?
05.03.2009 |
Tiedän että sitruunalla tai puolukalla, mutta tarkempia vinkkejä kaipaisin, kun ei aiempaa kokemusta sammaksesta ole. Tuntuu niin inhottavalta kiusata pientä, kun nukahtaa aina syötön jälkeen rinnalle. Kiva herättää tunkemalla jotain kamalan makuista suuhun. :( Onkohan mitään apua, jos hoitaa vaan vaikka joka toisella syötöllä?
Miten siis olette käytännössä sammasta hoitaneet?
Kommentit (3)
auttoivat esikoisella lievään sammakseen, mutta kuopuksella eivät lainkaan. Lääkäriltä saa reseptillä Daktarin oraaligeeliä, se auttaa. Voi käyttää myös nänneihin, vauvan sammas voi tarttua rintoihinkin (ilmenee arkuutena ja voimakkaana punoituksena nänneissä).
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
riitti ihan, että pusersin parista puolukasta mehun ja sivelin sitä kielelle, eikä tarvinnut montaa kertaa edes tehdä. Siis meillä se sammas ainakin meni ohi eikä ollut jatkuva vaiva, aina välillä sitten jouduin sitä muutaman viikon välein puolukalla pari kertaa hoitamaan.