Onko tosi pienestä eskariryhmästä haittaa?
Lapsemme aloittavat luultavasti pienessä ja uudessa yksityisessä päiväkodissa ja esikoinen siellä syksyllä eskarissa. Lapsia on koko päiväkodissa ajaa 20 joten eskariin ei montaa riittäisi. Onkohan siitä jotain haittaa kun sitten kouluryhmä aikoinaan on kuitenkin paljon suurempi?
Kommentit (5)
Emme edes tiedä kumpaan kahdesta koulusta lapsemme menee koska asumme juuri rajalla ja se vaihtelee vuosittain :(
Esim. meidän kunta joutuu ostamaan ensi vuodeksi yksityisiltä eskaripaikkoja, koska eskariin menijöitä on niin paljon. Ehkä tuonnekin olisi tulossa vielä lisää?
että sieltä ei välttämättä löydy ketään parasta kaveria, kun vaihtoehdot on niin vähäiset. Ryhmään saattaa osua esim. vain 2 poikaa, ja jos se toinen poika sattuu olemaan luonteeltaan eri henkinen kuin toinen, niin vapaan leikin hetkiin ei saata löytyä samanhenkistä leikkiseuraa.
tasosta en tiedä. Säästetäänkö esim niin, että onkin vt.lastentarhanopettajana joku lastenhoitaja.
Useinhan esikoulun etu on siinä, että se pehmittää koulunaloituksen kynnystä kun osa luokkakavereista on jo tuttuja entuudestaan.