Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millonhan noita pieniä nettikauppoja alkaa mennä nurin tässä taloustilanteessa?

Vierailija
21.02.2009 |

Kaiken maailman kestovaippa- ja lastenvaatiputiikkeja on netti pullollaan, ja porukalla varmaan varat kiinni niissäkin pienehköissä varastoissa yms. Kun sitten vaikka puoliso lomautetaan ja samaan aikaan kaupankäynti hiljenee, luulisi alemyyntien tulevan vähitellen kehiin. Onko joku jo bongannut hyviä aleja?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
21.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että uskoisin niiden kyllä porskuttavan taantumasta huolimatta. Ne on monet varmaan jonkun harrastuksia töiden ohella.

Vierailija
2/9 |
22.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tällä hetkellä enemmistön ostovoima on parempi kuin ikinä ennen, ja välttämättömiä kuten vaippoja on aina ostettava.



Joten ihan ideasta ja hinta-laatusuhteesta riippuu, mutta en usko mihinkään konkurssiaaltoihin tuolla alalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
22.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä itse tilaan vain kotimaisista nettikaupoista ja suosittelen muillekin.



Eilen tilasin ison tilauksen lastenvaatteita juuri=)

Vierailija
4/9 |
22.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

( okei JUURI kukaan) laittaa nettikauppaan kovin kummoisia omaisuuksia kiinni. Eli uskoisin, että ap. joutuu aika pitkään odottelemaan aleaan. Moni näistä nettikaupoista myöskin toimii niin, että tavaraa hankitaan kauppaan sitä mukaa kuin tilauksia tulee. ELi jos on hiljaista kysyntä, ei varastoissakaan ole mitään.

Vierailija
5/9 |
22.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

-Suurin osa nettikaupoista toimii kotona/autotallissa/ tmv. ---> ei mene rahaa toimitilan vuokraan vert. tavallinen kauppa jossa joka kuukausi pitää maksaa vuokraa liiketilasta.



-Yleensä nettikauppojen varastot eivät ole isoja, eli varaston arvo on keskimäärin ehkä 5000-10´000euroa , riippuen tuotteesta mitä myy.



-Kannattaa muistaa sekin, että nettikauppa on koko ajan tehnyt voittoa, eli vaikka alkuvarasto olisi rahoitettu 100% lainalla

(harva kai näin tekee vaan säästää etukäteen mahdollisimman paljon ettei alkuvarastoa tarvitse lainalla hankkia)

niin kertalleen varaston myymällä saa omansa pois+voittoa, eli siitä lähtien ei lainaa enää ole (ellei laajenna toimintaa ja kasvata varaston kokoa lainarahalla)



-Jos nettikaupan pitäjän puoliso lomautetaan tmv. ja nettikaupan toiminta hiljenee ja lainaa sattuu olemaan jäljellä, niin nettikaupan pitäjän kannattanee jättää puoliso lasten kanssa kotiin ja mennä tekemään mitä tahansa työtä (siivoamaan tmv) jotta lainaa saadaan lyhennettyä. Siinä että hän ale hintaan myisi varaston pois, hänelle jäisi vain velkaa. Niin kauan kun varasto on olemassa hän ei ole tehnyt tappiota.



-

Vierailija
6/9 |
22.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

harvassapa ovat ne tuotteet, joista saadaan voittoa ja voita leivan paalle.



5 000 euron varasto kestovaipoista ja vaatteista on jo suuri!



t. nettikauppaa pyorittava - myymalan ohella - ei ole helppoa saada todella tuottamaan

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
22.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

nettikaupoissa myynnissa uusia kestovaippoja niiden sisaanostohinnalla. Kylla minun ainakin pitaa pyytaa tuotteesta sellainen hinta, etta saan katettua maahantuontikuluja + katetta paalle + ALV! Mita siita tulisi, jos myisin tappiolla koko ajan.. pitaa tasta juoksevia kuluja maksaa, vuokraa ja palkka.

Vierailija
8/9 |
22.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos homman joudun lopettamaan, suljen liikkeen ja koetan myyda varaston pois.



t. edellinen nettikaupan pitaja

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
22.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

joku konkurssiin hakisi. Kunhan veronsa maksavat, niin konkurssi tuskin häämöttää kenelläkään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kahdeksan