5-vuotiaalle silmälasit, kokemuksia
Pikku tyttömme silmälääkärireissulta tuli määräys silmälaseille. Olen jotenkin hänen puolestaan tosi surullinen. Mua jotenkin harmittaa pikkuisen puolesta tosi paljon. Lisäksi silmässä näkyi jotain harmaita alueita, kaiketi kaihia. Onko se normaalia. Lääkäri ei sanonut siitä mitään eikä laittanut lähetettä eteenpäin.
Kokemuksia laseista ja siitä miten äiti tottuu tähän ajatukseen.
t. Rillit on kyllä itelläkin mutta vasta teini-iässä saadut.
Kommentit (3)
poikapuolella oli lasit neljävuotiaasta lähtien, mutta hän sai ne pois tuossa 10-11v iässä.
Ei kyllä menoa haitannut, eikä muutenkaan ongelmia tuottanut.
Olihan se aikas rankkaa varsinkin kun mulla vahvuudet olivat +7,5 luokkaa molemmat ja tuossa 80 luvun alussa ne olivat kirjaimellisesti PULLONPOHJAT.. Eipä tuohon aikaan lapsillekaan ollut mitään pieniä ja sieviä laseja joten valtavan suurissa apuva-prilleissä sitä sitten oli pakko liikkua. (ja sitten siinä n. vuonna 85 oli se ihana "MikkoAlatalolook")
Onneksi nykyään lasit ovat ihan eri tasoa, sekä kokonsa puolesta että tuon paksuutensa puolesta. Uskoisin että tyttärellesi löytyy varmasti tosi söpöt lasit ja että hän on oikein suloisen näköinen ne päässä. Joten älä huoli! Molemmat totutte laseihin ihan takuulla!!!
Tuosta harmaasta en osaa sanoa mitään, mutta veikkaan ettei kyseessä ole kaihi koska olisi lääkäri siitä takuulla jotain maininnut!!
Ymmärrän kyllä pahan mielesi lasien takia. En mäkään olisi koskaan laseja halunnut käyttää, mutta ei sille mitään voinut. Koulussa mua ei sentään ja ihme kyllä niiden takia koskaan kiusattu. Näkökin parani vanhemmiten niin, että pystyin olemaan ilman lasejakin ihan hyvin ja rillejä käytinkin vain esim koulussa tunneilla. Nyt odotan innolla että pääsen ensi syksynä laserleikkaukseen!! Syksyllä vasta siis tulevan synnytyksen ja imetyksen takia..
Tsemppiä!!
Ihan hyvin noihin tottui sekä lapset että äiti. Kahdella lapsella oli lisäksi lappuhoito ja hyvin sekin sujui. Yhtäkään lasta ei kiusattu lasien takia kerhossa, eskarissa tai koulussa.