Jos joku on tukehtumaisillaan eikä henkitorveen juuttunutta estettä saa mitenkään liikkelle, niin
voiko kotikonstein tehdä ulkopuolelta viillon henkitorveen? Vai pitääkö aina odottaa ammattilaisten saapumista paikalle?
Entä jos hätäkeskus ei vastaa tai avun saapuminen kestää - voiko sen viillon tehdä jos vaihtoehtona on kuolema? Pitääkö sinne henkitorveen laittaa joku putki tms?
Kommentit (13)
kurkkua kuin yrittää elvyttää samalla kun odottaa apua.
Jos viilto ei onnistu (mikä on todennäköistä) niin uhri kuolee sekunneissa.
Hapen puutteessa aikaa voi olla jopa 5min.
että jos este on henkitorvessa, yritetään voimakkaasti puhaltamalla saada se menemään toiseen keuhkoputkeen jolloin toinen keuhko pääsisi ventiloitumaan normaalisti... Eli silloin voisi puhaltaa ja painella.
Luonnollisesti on vakava juttu sekin, että sitten on perunan/nakinpala keuhkoissa, ja jollain se pitäisi sieltä pois saada. Mutta se on sen ajan murhe sitten.
En kyllä maallikkona lähtisi trakeostoomaa tekemään ellei häke näin neuvoisi.. ja mistäs sitä tietäisi miten matalalla se este kurkussa on? siinä sitä sitten ollaan, kun on kurkku viilletty auki ja este on edelleen paikoillaan siellä alempana..
Irrtotus:
Pyydä henkilöa nousemaan seisomaan, lyö selkään voimakkaasti 5 kertaa ja käske yskimään.
Mikäli ei irtoa, niin soita apua 112.
Yritä irrottaa haimlin ( Mitenkähän kirjoitetaan oikein) otteella. Toista ote viisi kertaa. Mikäli ei irtoa niin toista lyönnit selkään viisi kertaa ja taas haimlin ote viisi kertaa. Jatka näin kunnes irtoaa ja/tai henkilö menee elottomaksi, jolloin aloitetaan painelupuhallus elvytys.
Eli ihan heti ei kotona kokeilla mitään viiltoja kurkkuun.
voiko kotikonstein tehdä ulkopuolelta viillon henkitorveen? Vai pitääkö aina odottaa ammattilaisten saapumista paikalle?
Entä jos hätäkeskus ei vastaa tai avun saapuminen kestää - voiko sen viillon tehdä jos vaihtoehtona on kuolema? Pitääkö sinne henkitorveen laittaa joku putki tms?
kierrät kätesi henkilön vyötärön ympärille ja vetäiset voimakkaalla otteella omia nyrkissä olevia käsiäsi taaksepäin niin että tukehtuvan pallea painuu napakasti alas.
Ja lapselle voi tehdä samoin
kotioloissa tehtävän tracheostomian eli ns. koniotomian. En ehkä itse kyllä yrittäisi...
Mahdollisuus osua valtimoon on kohtuullisen suuri. Siinä sitten verisuihkussa odottelet kaverin vuotamista kuiviin....
ylhäältä alas. Jos leikkaa vaakatasossa, voi mennä isoja suonia rikki. Toisaalta pitää myös varoa kilpirauhasta.
Ihon alta rustojen väli pitää taas leikata tietysti vaakasuunnassa eli rustojen välin suuntaisesti.
Rustojen väliin laitetaan mahdollisimman iso pilli tai monta pilliä.
rustosta läpi. kun olet päässyt henkitorveen, ujutat niin muutaman pillin puukkojen välistä.
neuvottiin puhaltamaan niin voimakkaasti, että vieras esine menee keuhkoputkeen saakka. Näinhän joku jo kirjoittikin edellä.
Tosin tämä toimenpide vasta sitten, kun "potilas" on jo tajuton. Bronkoskopiassa (keuhkoputken tähystys) sitten myöhemmin poistetaan keuhkosta. Henki ainakin säilyy näin.
Rustojen väliin laitetaan mahdollisimman iso pilli tai monta pilliä.
itse ainakin soittaisin hälytyskeskukseen ja kysyisin neuvoja.
En ainakaan ilman mitän neuvoja lähtisi tekemään reikää henkitorveen...
Luulen, että ohjeena olisi elvytyspainallukset niin kaun kunnes apu tulee.
Jos ihminen on tajuton tms. niin tärkeintä ei ole sada sitä happea vaan saada veri keirtämän niillä painalluksilla. Tärkeämpää on saada se veri kiertämään aivoissa, ettei tule aivovaurioita.