Kellarissa kasvaneet lapset puhuvat ja liikkuvat kuin eläimet :(
The Sun -lehden mukaan kellariin 24 vuodeksi suljettu Elisabeth ei kertonut kanssaan tyrmässä eläville lapsille koskaan totuutta heidän hirviöisästään, vaan sepitti lapsille tarinoita prinsseistä ja prinsessoista.
Lapset näkivät tavallisempaa elämää ainoastaan tv:n kautta. Tosin saippuaoopperatkaan eivät ole luoneet kovin todellista pohjaa lasten elämälle.
Äiti opetti lapsia lukemaan ja kirjoittamaan, mutta lehden mukaan lapset puhuvat ärisemällä ja murisemalla kuten eläimet. Pojat ymmärtävät äidinkieltään, mutta kahdestaan he puhuvat murisemalla.
Jotta muut ihmiset ymmärtäisivät heidän puhettaan poikien täytyy ponnistella kovasti.
Poikia tutkinut tohtori Berthold Kepplinger on sanonut poikien kommunikoimisen olevan kaukana normaalista.
Pojista pienemmän on lisäksi kerrottu liikkuvan apinan tavoin.
Vankeudesta eläneistä lapsista vanhin on sairaalassa kriittisessä tilassa.
IS
Kommentit (4)
missä nämä lapset ovat jotta saisivat kuvia napsittua. Tuleekohan niiden kuvat koskaan julksiuuteen kun kyseessä on kuitenkin lapset?
ettei kuvia julkaistaisi. Vaikka kyllähän joku ne julkaisee kuitenkin.
Minusta se äiti on tehnyt hienon kasvatustyön olosuhteisiin nähden. Ja erityisen hienoa on se, ettei hän kertonut lapsilleen heidän olevan vankeja. Se helpotti lasten elämää.