Onko nuo Torey Haydenin kirjat todellisuuspohjaisia?
Vaikuttavat mielenkiintoisilta. Onko jollakulla hyviä vinkkejä tositapahtumiin perustuvista kirjoista?
Kommentit (9)
Haydenin kirjat on jaettu fiktioon ja non-fiktioon, ja luulenpa että tarkoittamasi ovat tosipohjaisia, ainakin väitteen mukaan. Sellaista väitettähän on toisaalta mahdoton kenenkään tarkistaa, kun henkilötiedot on pakostakin muutettu ja yksityiskohtia samoin.
Tässä sinulle erittäin hyvä vinkki samantapaisesta, mutta ehkä vähemmän sensaatiohakuisesta:
Elisabeth Cleve: Pidä isää kädestä! - kaksivuotias kriisiterapiassa
(Alkuperäinen ruotsinkielinen nimi on "En stor och en liten är borta", Iso ja pieni ovat poissa. Se nimi tuo edelleen mulle palan kurkkuun.)
Kyseessä on todella liikuttava, kaunis ja kuitenkin turhia tunteilematon kirja, jossa terapeutti kertoo hoitosuhteestaan pikkuruiseen poikaan, joka käsitelee hirvittävää menetystä elämässään.
Siitä ei kuitenkaan tule sellainen emotionaalisen rahastuksen tai tirkistelyn maku, kuin mikä minua Haydenissä häiritsee, vaan ainakin minä päädyin vaan ihmettelemään ihmissielun - ja lapsen - samanaikaista haavoittuvaisuutta ja vahvuutta. Ja tuntemaan aikamoista kunnioitusta kirjoittajaa ja hänen ammattiaan kohtaan..
mielipiteistä ja vinkistä! Lisää otetaan vastaan :)
mutta todella amerikkalaisia ja kannattaa huomata kirojen alkuperäinen julkaisuajankohta. Kirjoja ei suinkaan ole julkaistu Suomessa sen mukaan, miten ne ovat alunperin ilmestyneet - ja ala muuttuu ja kehittyy koko ajan...
Hayden kirjoittaa ehkä todellisuuspohjaisia asioita, mutta omasta amerikkalaisesta näkökulmastaan, joka on aika kaukana meidän suomalaisesta vastaavasta. Ja kyllähän kirjat selkeästi viihteellisä(kin) ovat.
on se, että läheskään kaikki kirjat eivät "pääty", vaan jäävät kesken. Lukiessa sitä toivoo, että lapsen autismi ratkeaisi ja trauma saataisiin purettua pois, mutta maksimissaan joissakin kirjoissa on vain päästy hieman etenemään terapiassa. Eli näissä ei kaikissa ole sellaista jenkkien rakastamaa happy endingiä.
lukevani mitään toista. Tuli ihan fyysisesti paha olo sitä ajatellessani ja vieläkin pyörii välillä mielessä ne jutut. Aiheina siinä on satanismi ja insesti.
Vierailija kirjoitti:
Ovat hyviä.
Ehkä asia on valjennut jo aloittajallekin joka kysyi asiaa vuonna 2008...
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ovat hyviä.
Ehkä asia on valjennut jo aloittajallekin joka kysyi asiaa vuonna 2008...
Kaikille ei välttämättä ole valjennut.
itselläni se häkkipoika-kirja mutta täytyy myöntää että välillä lukiessani ajattelin että noin noinkohan ihan siinäkin tilanteessa on käynyt jne.. :)
Itse en pitänyt joten jätän Haydenin lukemiseni yhteen kirjaan..