Kuka muu istuu ja odottaa veronpalautuksia?
Minä, meinaan maksaa ison pinon laskuja pois : D
Kommentit (17)
niin paljoa siellä ei olekaan ollut aikoihin ;)
riippuu paljon mies on sijoitellut osakkeisiin viimeaikoina.
..laskujenmaksu päivä! Itsekin sain juuri maksettua ison pinon laskuja ja lisää maksan, kun saan veronpalautukset.. Sitä juuri pitikin tulla kysymään, että onko ihan normaalia, että joka kk. ei saa maksettuu ihan kaikkia laskuja? siis mua ainakin hermostuttaa todella paljon, jos joku maksu jää odottamaan...
Ja silti usein jää.. nyt on huojentava olo, saan varmaan kaikki maksettua!
miekin jään seuraksi odottelemaan, jos näkyvät heti puoliltaöin!
Nyt tulee sen verran paljon tilille, että meinaan tehtailla etukäteen noita pikkuluottoja pois. Eli Elloksen , Anttilan ja HobbyHallin maksan pois.
Ja viisastelijat älkööt vaivautuko, lapsille olen ostanut vain ihan PAKOLLISET varusteet.
ettei kaikkia laskuja saa maksettua, mutta minulle ei. Maksan kaikki eräpäivänä ellei jokin ihme tapahdu.
Mikäli et pysty maksamaan laskua eräpäivänä (tai parin päivän päästä siitä) kannattaa ottaa yhteyttä laskun lähettäjään ja sopia että maksat myöhässä.
Näin vältyt turhilta kuluilta (muistutuslaskulta tms.) joskus jopa antavat korot anteeksi jos myöhästyminen on lievää ja yhteyttä on otettu ajoissa. En tiedä kuinka yleistä tämä on, mutta esim. omassa työpaikassani suosittiin niitä jotka ilmoittivat myöhästymisestä maksun suhteen.
t. hoitovapaalla oleva luotonvalvoja ;-)
T. useasti eräpäivän siirtoja soitellut.
Onneksi ei ole mitään velkoja ja tilillä aina parin kuukauden palkka... yleensä enemmän.
suosimme ettemme lähetä korkolaskua ja voimme sopia esim. maksusuunnitelmaa joka joustaa maksajan voimavaroihin suhteutettuna. Emmekä siis tietenkään lähtetä sitä muistutuslaskua josta voi periä muistutuslisän/toimistokuluja tms nimikkeellä meneviä kuluja. Joskus jonkun asiakkaan myös muistaa jos tilanne tulee eteen jokin toinen kuukausikin eli saattaa antaa automaattisesti joitain päiviä anteeksi koroista vaikka sitä soittoa ei olisi tullutkaan.
Luottotietoja ei kannata menettää sen takia ettei viitsi soittaa yritykseen ja sopia miten maksu hoidetaan....
Tulossa kyllä palautuksia, mutta tulee kai ne odottamattakin. :)
Tänä vuonna niin hyvä tilanne, että palautukset ei mene laskuihin, vaan sijoitamme sen yhteen isompaan hankintaan. Aina ei ole näin hyvin ollut. joten pitää nauttia. Vielä voi huonotkin ajat olla edessä jos lama iskee.
vaikka ei näy rahoja vielä tilillä.
..Jos on rahaa, mut tasan ei mene onnen lahjat. Pakko on kuitenkin elää ja syödäkin. Niin pienellä kituutan, kuin vain voin ja laskujen kanssa taistelen kuukaudesta toiseen.
Aina ne saa maksettua ennemmin tai myöhemmin, joten luottotiedot ei ole menossa, mutta perinnästä kyllä joskus tulee lappuja. Yritykset lähettää muutenkin niihin ihan sairaan nopeesti kaikki laskunsa! Ihan sairaan törkeää ihmisten ahdigon hyväksikäyttöä on nuo perintätoimistot!
Siispä ilolla maksan aina, kun on rahaa. Huonosti nukun yöni, kun tiedän, ettei ole ja maksaa pitäisi.
joten MISTÄ teet rahaa, kun sitä ei ole? Pikavippi, luottokortti, lisää pikku lainoja ja lisää kusessa hetken päästä? Mkä olisi sun neuvosi, jos nyt ei enää VOI ruoasta ja elämisestä vähentää? Viinaa en juo enkä polta, koskaan ei juuri käydä missään "juhlimassa" laivallakin olen ollut viimeksi 13v sitten.
Tulot on surkeat ja menee kyllä lähes kaikki asumiseen ja ruokaan.
T.6
ettei kaikkia laskuja saa maksettua, mutta minulle ei. Maksan kaikki eräpäivänä ellei jokin ihme tapahdu.
Mikäli et pysty maksamaan laskua eräpäivänä (tai parin päivän päästä siitä) kannattaa ottaa yhteyttä laskun lähettäjään ja sopia että maksat myöhässä.
Näin vältyt turhilta kuluilta (muistutuslaskulta tms.) joskus jopa antavat korot anteeksi jos myöhästyminen on lievää ja yhteyttä on otettu ajoissa. En tiedä kuinka yleistä tämä on, mutta esim. omassa työpaikassani suosittiin niitä jotka ilmoittivat myöhästymisestä maksun suhteen.t. hoitovapaalla oleva luotonvalvoja ;-)
..soittaahan aina voi, mutta maksaa silloinkin pitää vaikka maksusuunnitelmankin tekisi. Laskuja tulee kuitenkin muualtakin kuin vaan yhdestä paikasta. Jos jokaisen kanssa tekee maksusuunnitelman, niin maksaa vain kaikille vähän joka kk. ja päälle vielä korkoja joka firmaan.
t6
... oletko ajatellut tehdä töitä??? Tai käydä sossun luukulla, ruokajonossa...
Mielestäni turha valittaa niille jotka yrittävät auttaa, jos et pysty laskujasi maksamaan.... sorry jos yritin auttaa! ei tule toistumaan!
t.luotonvalvoja....
meillä meinaan katosi muutossa kaikki veropaperit eikä ole muistikuvaa saiko tänä vuonna mätkyjä vai palautuksia ja nyt jännätään tipahtaako tilille rahaa, jos ei niin täytynee sitten heti huomenissa soittaa verotoimistoon ja pyytää uusi lasku niistä mätkyistä mitä on. Jännää, kuin jouluna, paitsi että nyt voi tulla se pehmeäkin paketti :)