Laiskat ihmiset valitsee kerrostaloasumisen!
Kommentit (6)
Kuinka oletkin ap noin nokkela. Olen lapsuuteni ja nuoruuteni asunut omakotitalossa ja nähnyt, mitä se vaatii. Talvella lumet ja kesällä nurmikot jne. Ei sovi minulle eikä miehelleni. Omakotitalossa asuvilta vaaditaan erittäin toimeliasta luonnetta, laiskoille se asumismuoto ei todellakaan sovi.
Minä haluan asua vuokralla kerrostalossa, koska muuten joutuisin ottamaan lainaa ja MENEMÄÄN TÖIHIN. No thanks.
toki sitä aina välillä kaipaa sitä omaa pihaa ym, mutta kesällä pääsee sitten mökille (vuokra).
Toisaalta, meillä on kyllä kesämökki, jossa tulee tehtyä niin lumi- kuin pihatöitäkin.
Minä en kuitenkaan halua sitoutua vastuuseen " perusmukavuuden" ylläpidosta. En halua huolehtia lämmityksestä enkä vesijohdoista, nautin siitä, että posti tulee postiluukusta suoraan eteiseen enkä ollenkaan pistäa pahaksi, että saunan siivoaa taloyhtiön siivooja.
Miksi tuhlaisin arvokasta aikaani nurmikon leikkuuseen, katon korjaamiseen, lumien luomiseen ja pahimmoillaan talon lämmittämiseen? Mulla on muutakin tekemistä (ja muutakin kuin tää av).
Maksan mielelläni vastiketta siitä, että joku muu hoitaa pihatyöt ja muun kurjan. Ja luutuaa rappukäytävän.
En ole kuin ap, että kuvittelisin " ahkeruuden" jotenkin korotavan itseni muiden yläpuolelle.