Liukuva työaika, mutta ei työajan seurantaa
Vaihdoin työpaikkaa, jossa yllätyksekseni ei ole mitään työajanseurantajärjestelmää. Periaatteessa on kuitenkin liukuva työaika, mutta kukaan ei tuota mitenkään tarkkaile.
Merkitseekö tuo väkisinkin sitä, että jokainen tekee huomamattaan pientä plussaa ja kaikki menee työnantajan eduksi vai voiko hyvällä omallatunnolla lähteä joskus aikaisemmin, jos tietää tehneensä pidempiä päiviä? Vanhassa työpaikassa käytännössä oli kellokortti jatkuvasti plussan puolella ja puoliväkisin aina joskus niitä onnistui pitämään vapaana.
En haluaisi mihinkään ruutuvihkosysteemiinkään ryhtyä.
Kommentit (14)
Sitähän se meinaa. Jos on liukuva työaika muttei seurantaa niin automaattisesti joku lintsaa enemmän kuin toinen ja joillekin tulee jatkuvasti ylitöitä. Omantunnon mukaan.
Alkuun merkitsin vain plussat ja miinukset puolen tunnin tarkkuudella, sitten aloin merkata tulo- ja lähtöaikani tarkasti päivittäin. Miksikö? Juuri tuosta syystä: muuten työaika venyy huomaamatta viikottain, eikä ylitöistä kuitenkaan makseta mitään.
Meillä periaate on, että kunhan hommat tulee tehtyä. Joopajoo, tosi kätevää... Osa tekee alimittaista työpäivää ja osa paahtaa kaikki illatkin korvauksitta! Kiitos ei.
Meillä ainakin osa lusmuilee valehtelematta puolet työpäivästään ja sitten valittaa, kun on jatkuvasti niin kiireistä, niin kiireistä... Ja vaatii ylityökorvauksia! :O Eli työtuntien määrä ei todellakaan kerro aina työmäärästä. Itse kirjaankin ylös paitsi työtunnit myös tekemäni hommat tasaisin väliajoin.
Minä olen juuri näitä tiukkaomatuntoisia ihmisiä, jotka eivät osaa ottaa edes omiaan, ellei ole mustaa valkoisella.
Täytynee siis vaan ruveta itse seuraamaan.
Tuo " työtilanteen mukaan" on p***stä, jos resursseja ei ole riittävästi. Käytännössä se merkitsee sitä, että tehdään jatkuvasti ylipitkää päivää, mutta vapaata ei voi ottaa koska " työtilanne ei salli" .
10:
Tuo " työtilanteen mukaan" on p***stä, jos resursseja ei ole riittävästi. Käytännössä se merkitsee sitä, että tehdään jatkuvasti ylipitkää päivää, mutta vapaata ei voi ottaa koska " työtilanne ei salli" .
Tämän takia minäkin olen ryhtynyt kirjaamaan työtunnit itselleni ylös. Kirjaan tarkasti myös kotona tehdyt hommat, jopa (työ)sähköpostin vilkuilut. Kummasti alkoi valtionhallinostakin löytyä lisäresursseja, kun vanhoista työntekijöistä ei enää kukaan venynyt tauotta...
En laske minuutteja, koska kuten joku mainitsi, olellista on se, että oikeasti tekee töissä töitä, eikä hoida omia asioitaan. " Tehdään töitä, ei työaikaa" kuten sanonta kuuluu.
Varmaan jos kellokorttia käyttäisi, kertyisi helpommin plussaa, kun kaikki aamutoimet pukuhuoneessa yms. kirjautuvat " työksi" . Omantunnon mukaan itselläni mittaa sitä työaikaa, jonka tosissaan teen töitä.
Kun kellokorttia ei ole, työntekijöiden oletetaan tekevän ainakin sen normaalin päivän (mitä se sitten missäkin paikassa on, 8-16, 7.30-15.30... vaikka siis on liukuva työaika, niin silti oletetaan että ihmiset tulevat ja menevät samaan aikaan), ja sitten vielä ainakin puoli tuntia päälle! Ihan pyllystä, suorastaan! On helppo sanoa, että lähde aikaisemmin, mutta kun " kaikki" muut ovat töissä ja kyylävät, ei sieltä noin vain lähdetä. Ja silti päivä helposti alkaa vaikka varttitunnin aiemmin ja päättyy puolituntia myöhemmin, ja kaikki työntantajan eduksi!
Onneksi nykyään olen työpaikassa, missä on liukuva työaika ja kellokortti, se on kaikista paras systeemi!
No ei kai kenenkään kannata tehdä ilmaiseksi töitä. Pidät vain kirjaa tunneista ja jos et saa niistä vapaata tai ylityökorvauksia, niin lakkaat tekemästä. Miten muuten johto voi tietää, että resut eivät riitä jos jokainen vaan vääntää mitään mukisematta töitä kotona.
Meillä kellokorttiin siirtymistä odotettiin kuin kuuta taivaalta, koska sitä ennen meilläkin valtaosa teki jatkuvasti palkatonta ylityötä. Ikävä kyllä systeemi on ollut pettymys kolmesta syystä, jotka voitaisiin ratkaista, jos tahtoa olisi:
1) kellokortti ei mahdollista liukuma-ajan ohittavia työaikoja (ennen pystyi halutessaan tekemään joskus töitä esim. klo 11-19 tai 6-14)
2) kellokortti ei huomioi etätöitä ja
3) kellokortti nollaa kertyneet ylityöt aina kuukauden lopuksi, jonka vuoksi monella jää vieläkin enemmän vapaita pitämättä (aikaisemmin ylitöitä saattoi pitää vapaana esim. kesällä/jouluna).
Mun mielestä on olemassa sellasia ilmaisohjelmiakin jotka laskee kauanko tietokone/netti on auki. Jos tekee tietsikalla töitä niin sehän olis aika kätevä kun ei tarvitsis ite merkkailla mitään ylös!
Ihmiset tulevat ja menevät hyvin vapaasti, mutta hommat tulevat tehdyiksi.
Toista se oli edellisessä duunissa, missä niitä minuutteja kytättiin kellokortilla. Jengi istui pari tuntia päivässä kahvilla kun työpaikalla oli pakko olla. Nyt ihmiset tosiaan tekevät hommia kun joutokäynnistä ei hyödy mitään.
Pistää tosiaan miettimään, miksi siellä töissä on.
-12
Vierailija:
Ihmiset tulevat ja menevät hyvin vapaasti, mutta hommat tulevat tehdyiksi.
Toista se oli edellisessä duunissa, missä niitä minuutteja kytättiin kellokortilla. Jengi istui pari tuntia päivässä kahvilla kun työpaikalla oli pakko olla. Nyt ihmiset tosiaan tekevät hommia kun joutokäynnistä ei hyödy mitään.
Meillä työaika on käytännössä erittäin vapaa, kunhan työt tulevat tehtyä. Omia asioita saa hoitaa kesken päivän, jos ehtii - läheskään aina ei ehdi. Pomot pitävät kyllä silmällä sen verran, että huomauttavat, jos joku alkaa tehdä huomiotaherättävän lyhyttä päivää.
Ja jos ei viitsi pitää kirjaa ylitöistään eikä ilmoita niitä pomolle, ei saa ylityövapaitakaan. Ihan reilua minusta. Tämä systeemi vaatii kuitenkin jonkin verran röyhkeyttäkin. Tiedän, että kaikki eivät vaan uskalla mennä sanomaan pomolle, että nyt on kertynyt niin paljon pitkiä päivä ja vielä on tulossa, niin että sopiiko, että ensi talvena pidän ylimääräisen talvilomaviikon. Itse olen aina saanut lisäloman, kun olen perustellusti pyytänyt. Muut ehkä katsovat pitkään, mutta katsokoot. Tekisivät saman.
joskus aikaisemmin jos välillä on tehny pitempää päivää?