Kannattaako lapselle avata säästötili hänen nimellään vai omallani? Neuvoja?
Eli tarkoitus olisi avata nyt 2kk vanhalle tyttärellemme tili, johon laitetaan 20-30¿ kuukaudessa, rahat hän saisi käyttöönsä esim. sitten kun muuttaa pois kotoa.
Jos tili avataan hänen nimellään, onko hänellä oikeus nostaa rahat koska haluaa? Haluaisin, ettei hän pääsisi käsiksi rahoihin ilman vanhempiaan. (ettei sitten murrosiässä osta koko rahalla vaatteita tai opiskeluaikana kaljaa...) =)
Mites muut ovat tehneet, mitä pankista on suositeltu?
Kommentit (7)
meillä on 4,5-vuotiaalla pienestä pitäen ollut
- rahasto (nousua huimasti reilussa 4 vuodessa)
- tavallinen " käyttötili" , johon on säästetty
- korkeakorkoisempi etutili (Nordea), jossa korko on korkeampi ja nostoja saa tehdä max 12/vuosi, mutta kun ei ole tarkoituskaan nostaa niin tuolla ei ole mitään väliä
Eli pienituottoiselle mutta riskittömälle tilille + riskilliseen rahastoon. Näin meillä on ajateltu.
vaihtoehtoja on---
ESIM:
rahasto- arvo kasvaa ja inflaatio ei syö- hajautettu salkkua suositellaan
ja itse laitan lapsille 100 e/ kk op:n
kultaturvatilille 18 v ikään asti- korko 5 %
joka on lapsen nimellä, mutta alaikäisen lapsen nostot voi rajata niin, että niihin tarvitaan vanhemman suostumus. Mutta sit kun täyttää 18v voi tehdä rahoilla mitä tykkää. Valitettavan moni 18 vee on vielä täysin kykenemätön huolehtimaan isoja raha-asioita, joten en suosittele, jos kyseessä suuret summat. Entä jos annatte sitten tulevaisuudessa rahaa, kun se on oikeasti ajankohtaista? Pekka-Eric oli hyvä esimerkki täysi-ikäisestä, mutta henkisesti täysin keskenkasvuisesta hyypiöstä.
Vuoden 2008 alusta tullut veromuutos nykyisin saa lahjoittaa 4000e/3v. Jos vain yksi vanhempi niin voi säästää 111¿/kk ja molemmat niin 222¿/kk
Sinä olet hänen huoltajansa 18 v asti. Sen jälkeen lapsesi voi tuhlata vaikka kaikki rahansa.
Miksi et laittaisi rahoja rahastoihin ? Rahastojen arvo voi nousta vuosien saatossa, tai sitten laskea. Mutta jos sijoittaa hyviin rahastoihin, niin tuotto ei ole päätä huumaava, mutta parempi kuin pankin maksama hyvityskorko tilille.
Hän pääsee tiliin käsiksi tullessaan täysi-ikäiseksi. Sen jälkeen voi tehdä rahoillaan mitä vaan.
Jos avaat omalla nimelläsi niin verottaja katsoo rahat sinun rahoiksi ja joudut maksamaan lahjaveron.
Ei pysty nostamaan rahoja ilman vanhempia ennen 18v ja automaattikortin saa vasta 15-vuotiaana ja senkin siis vain vanhempien luvalla ja esim. nostorajoituksella.
Se on sitten eri asia, että kun täyttää 18v niin ette pysty sanomaan mitään rahojen käyttöön.