Grilliherkkusi? Uusia ideoita kaivataan!
Ajattelimme vappuna avata grilli- ja terassikauden, mutta mitä uutta ja herkullista grilliin?
Mikä on oma suosikkisi?
Viime kesän suosikki jatkaa varmasti (koverrettuun kesäkurpitsaan fetaa) suosiotaan, mutta mitä muuta sitä keksisi?
Mukana grillailemassa on 2- ja 5-vuotiaat, joten jos on jotain lasten suosikkeja grilliin kuulen niistäkin mielelläni!
Kommentit (9)
Meillä ei oikeastaan paljon muuta kokolihaa syödä kuin kanaa ja kalaa... Tai lapset ja minä emme tykkää. Mies söisi mitä vaan lihaa!
Nakit kyllä uppoavat lapsiin!
Grillattu marinoitu kyljys on ihan ehdoton suosikki meillä, samoin nakit ja vartaassa olevat kirsikkatomaatit. Jälkkäriksi meillä lapset tykkää grillillä kypsentää tikkupullaa:)
kypsiksi. n. 5min grillissä riittää. (riippuu tietysti kuinka kypsiä olivat uunista tullessaan)
Jos haluaa voi tuunata näin: perunaviipaleiden ympärille laittaa pekonia silloin kun vie niitä grilliin, eli esikypsennys ilman pekonia.
Täytetyt tomaatitkin on ihan hyviä mutta itse en ole tehnyt, syönyt vaan...
Lasten ykkössuosikki on grillattu kokonainen maissi. Muista ostaa esikypsennettyjä (esim. Pirkka-tölkissä) tai sitten keittää ensin.
Muuten olemme harrastaneet erilaisia kimaroita osallistujien iän mukaan: porsaan sisäfilettä paloina, broilerin koipinuijia, erilaisia makkaroita pätkittyinä, kebakoita, turejuustolla täytettyjä herkkusieniä käärittynä pekoniin. Kaikki pitää olla pilkottuna riittävän pieneksi, jotta jaksaa syödä montaa eri lajia.
Lidl on varsinainen aarreaitta tähän tarkoitukseen. Sieltä löytyy pienissä paketeissa erikoismakkaroita sekä mm. sellaisia juustolla täytettyjä jauheliharullia.
Grillaa ensin juustopuoli alaspäin kypsäksi ja sitten toisinpäin, muuten juusto valuu ulos! Ja spagetti kypsyy siinä samalla, eikä tarvitse poistaa niinkuin hammastikkuja! Helpoiten sienet onnistuvat halsterissa, kaikki sienet samoinpäin!!
halkaise tomaatti neljään osaan, lisää jokaiseen palaan yksi valkosipulin kynsi, kääri pekoniin ja grillaa.
lasten suosikki: kanan minuuttipihvi (EI marinoitu), grillattu maissi ja peruna viipaleet (valele öljyllä ja grillaa)
laita kahden tortillan väliin pekonia ( paistettua) juustoraastetta ja kevätsipulia. grillaa nopeasti molemmilta puolilta
laita alumiinivuokaan kasviksia maun mukaan, öljyä, mausteita, fetaa tai mozzarella paloja . kypsennä grillissä
nyt alkasikin tekemään mieli grilliruokaa
Meillä myös suosikki on grillattu maissi: päälle vähän öljyä ja vaikka oreganoa.
Toinen suosikki on vartaat: fileepaloja, makkaraa, sipulia, tomaatteja, paprikaa tai mitä nyt haluaakin laitetaan vartaisiin ja sivellään yrteillä maustetulla öljyllä.
sisäfilettä, nautaa. Älä osta valmiissa marinadissa, tee vaihteeksi itse. Lapset tykkää meillä grillata nakkeja, tulee nopeasti.
Kasviksista yliveto on sipulit. Keitä sipulit puolikypsiksi ja sitten grilliin puolikkaina. Saavat makeutta ja väriä, nam.