Antaisitko isosiskon tai -veljen maistaa rintamaitoa?
Siis imemällä rinnasta?
Meille on vauva tulossa ja 3 v. esikoinen on kovasti kiinnostunut rinnoista ja rintamaidosta, haaveilee jo etukäteen, että hänkin sitten maistaa. Pitäisikö antaa maistaa vai kieltää ja sanoa, että rintamaito kuuluu vain vauvalle? Miten teillä on toimittu?
Esikoisen imetys loppui 1-vuotiaana, mutta on tosiaan senkin jälkeen osoittanut kiinnostusta rintoihini, lähinnä siis hädän hetkellä käsi menee helposti kaula-aukostani sisään jonkinlaista lohtua hakemaan. Juuri tätä taustaa vasten en tiedä, onko järkevää antaa maistaa, koska miksikään taaperoimettäjäksi en aio ryhtyä1
Kommentit (18)
Siitä isot veikat sitten maistoivat. Eivät halunneet maistaa toista kertaa...
Pelkän otsikon perusteella luulin, että kyse on ÄIDIN isosiskosta tai -veljestä...
Muutenkin sairasta kun toiset antaa just noin kolme veen imeä maitoa tissistä.
Kyllä siinä on jo äidillä muut taka-ajatukset kun vain se, että lapsi saa maidon.
asailloin maidon voi todellakin antaa kupista tai vaikka mielummin tuttipullosta sylissä mutta rinnasta tuon ikäisen??!!
Hänkin oli 3-vuotias vauvan syntyessä ja kovasti imetys kiinnosti ja monta kertaa sanoi, että hänkin haluaa tissimaitoa sitten. Ja tosiaan sovittiin, että hän saa toki maistaa sitä mukista.
Kun vauva syntyi, niin mitään kiinnostusta maistamiseen ei ollut alkuun. Naureskeli koko ajatukselle, kun kysyin että haluaako nyt maistaa. Sitten kun vauva oli pari kk niin poika tuli kysymään, että saisko nyt maistaa. Lypsin hänelle mukiin ja hän maistoi kulauksen. Oli kuulemma pahaa...
Eipä ole tullut mieleenkään, että siinä jotain kauheeta olis ollu.
Miten joku voi sitä laittaa leivonnaisiin, vai onko se edes totta, että kukaan niin oikeasti tekee? Tästä oli joku aika sitten täällä juttua.
oittunut raskauden aikana.
Tottakai annat maistaa maitoa. Imetys on isommalle lapselle muutenkin pahaa mieltä aiheuttava asia, joten pahentaisit tilannetta sanomalla, että maito on vain vauvalle.
Mä annoin isompien lasten juoda maidonkerääjämaidot. Eivät ne niitä kovin monta kertaa halunneet. Olennaisinta oli se, että maitoa olisi halutessaaan saanut.
Vierailija:
Miten joku voi sitä laittaa leivonnaisiin, vai onko se edes totta, että kukaan niin oikeasti tekee? Tästä oli joku aika sitten täällä juttua.
Meidän 3v isoveli sai maitomaistiaiset lusikasta, johon lypsin. Vauva oli jo pari kuukautta vanha, kun kiinnostus imetykseen meni näin pitkälle. hyvää oli, mutta toiste ei ole pyytänyt.
Isosisko oli 3v vauvan syntyessa.
Pati kertaa lusikasta/mukista maistoi maitoa ja se riitti.
Ihmetella asiaa jatsoi parisen kuukautta (" miten sielta voi suihkota noin maitoa?" ) ja innoissaan riensi hakemaan harsoa tai muuta avuksi.
Enaan ei voisi imetys tyttoa vahemman kiinnostaa (vauva nyt 8kk)
varmaan sitten annan maistaa, mutta en ehkä rinnasta...
t. Ap
2,5-vuotias oli hyvin kiinnostunut imetyksestä ja pientä mustasukkaisuuttakin oli aina silloin havaittavissa. Hän halusi myös aina samaan aikaan maitoa. Sanoin aina, että tottakai, tule ottamaan. Oli aina reteenä tulossa, mutta kun olisi sitten pitänyt rinnasta maistaa, niin mieli muuttui joka kerta. Eli ei koskaan maistanutkaan..
annoin lusikasta.. eipä tahtonut uudestaan, oli kuulemma pahaa. Poika tuolloin 3v.
Mää imetin 9kk. Vierotin kerrasta poikki systeemillä. Tyttö nukku n. viikon yöt iskän kans eri huoneessa. Nyt 2v4kk ikäsellä on tutti vielä käytössä. Tuttipullosta vierotettiin pari kuukautta sitten.
Ja ihan suoraan tissistä neiti maistoi :) Aika nopeasti veti päänsä pois ja sanoi: äiti, hyi, blääääää! Eipä ole sitten enään kysellyt. Mielellään kyllä seuraa koko imetystoimitusta ja samalla paijaa vauvan päätä, tissille ei kuitenkaan halua :D
Ei kai siinä mitään kamalaa ole jos suoraan tissistä maistaa? Varmana lisää mustasukkaisuutta tai muuta mielipahaa jos sanotaan että ei, tisut ja tissimaito on vauvalle..
imemällä lapsi ei saanut maitoa tulemaan kun imi niin varovaisesti :)
Lypsettyä maitoa sai sitten mukista maistaa muutaman kerran. Väitti pitävänsä siitä mutta ei halunnut kuin ihan pienen tilkan muutamana päivänä.
tuskinpa se kovin hyvää niin on :)