menisitkö kylään, jossa aikuinen kuumeessa?
ei muuta oiretta, lapset terveenä, ja lapsen kanssa menisit kylään
Kommentit (8)
Jos itse olisin kuumeessa ilman muita oireita, olisin vain otettu, jos lapseni saisivat leikkiseuraa ja saisin itse levätä kahvikupin ääressä.
Minusta se on sen sairaan päätettävä, haluaako hän vieraan vai ei. Minä en halua ajatella toisen puolesta, mitä hän haluaa. Jos hän haluaa vieraita, niin tietysti menisin.
mutta en odottaisi että kuumeinen itse jaksaa minua kestitä ja viihdyttää. Voisin tarjoutua viemään hänen muksunsa ulos tai jotain.
Jos jotain kovin tarttuvaa eikä muilla perheenjäsenillä ole sitä vielä ollut niin en sitten menisi.
Eräskin äiti oli väkisin tulossa kylään, vaikka sanoin että ollaan kipeänä. Intti vaan että he vain käväisee ... Suuttui kun sanoin, että ei nyt käy.
No en tietenkään mennyt hakemaan itseeni tautia. Ihan outo ehdotuskin!
varmistaisin kyllä erikseen käyhän se varmasti, kai se kuumeinen itse oman olonsa tuntee... Ja pointtihan on sekin että jos lasten kanssa menee kylään, niin saahan se kuumeinen aikuinen lepohetken kun lapset eivät välttämättä ole sit joka hetki kimpussa vaan on leikkiseuraa.
Tilanteen mukaan siis...
Tai siis korjattakoon, että jos mä olisin kuumeessa, en pyytäisi ketään kylään.