imetyksen lopettaminen ei onnistu :(
Miten voin mennä töihin?
Vauva ei kolmen kokeilupäivän aikana juonut korviketta kuin pakolla mukista ja yöllä sai kerran tissiä. Päivisin ei syönyt tissiä ja ennen nukkui yöt :( Ei huoli pulloa. Vielä on kaksi kuukautta aikaa, olisin halunnut jotain varmuutta asiaan. Ei tästä mitään tule.
Kommentit (8)
Kun menin töihin, imetin edelleen. Imetyskerrat tietysti päivältä väheni. Ei ongelmaa.
Ei kai pelkkä yksi yöimetys riitä nestemääräksi?
Ja kuka ottaa hoitoon lapsen joka ei juo?
ei suostunut? Miten se yksi yö sitten riittäisi?
Kuinka nopeaan vauva voi unohtaa tissin?
Vai muistaako aina sen?
Aivan hyvin sujuu imetyksen ja työn yhdistäminen. Kokemusta kahdesta lapsesta. No problem. Alkuun vähän kiristeli rintoja pitemmän työpäivän aikana, mutta rinnat tottuvat pian. Ja myös lapsesi, että maitoa saa kun äiti paikalla. Muulloin juodaan muuta. Ota ihan rauhallisesti.
Joi päivällä vettä, vähitellen myös tavallista maitoa (se ei kelvannut aluksi). Et kai sinä ole töissä aamusta yöhön? Kai sulla on mahdollisuus imettää aamulla, iltapäivällä kun tulet töistä ja vielä illalla ennen kuin lapsi menee nukkumaan?
Minäkin yritin lopettaa imetystä ennen kuin menin töihin, mutta eihän se onnistunut. Töihin menon jälkeen hiipui itsestään neljässä kuukaudessa, en edes yrittänyt lopettaa.
3(kai)
Ensimmäiset 3 vuorokautta hän söin pelkkiä soseita eikä huolinut maitoa pullosta.
Lopetin imetyksen kerrasta enkä antanut enää yhtään rinnasta.
Öisin pidin häntä sylissä niin että pieni oli rintaani vasten selin minuun ja makasin joko kyljelläni tai selälläni. Taputtelin ja silittelin häntä mutten puhunut mitään. Tätä siis kesti tuntikausia yöaikaan.
Kolme vuorokautta kesti kunnes hän alkoi juoda maitoa pullosta janoonsa.
Sen verran aikaa meni siihen että hän " unohti" rinnan.
Parin viikon ajan varoin näyttämästä rintojani.
Vieroittamisen jälkeen hän alkoi välittömästi nukkua täysiä öitä heräämättä.
Mä luovutin liian aikaisin :( taas ollaan tissillä.
Ikää 8kk.
ap