Houkuttelisi kesällä lähteä lasten kanssa 5v ja 3v Ranskaan. Mitä kodetta suosittelisitte.
Eli noin pienten lasten kanssa puhdas kaupunkiloma ei ole hauska. Ei lapset jaksa Pariisissa ravata ja siellä me miehen kanssa ollaan käyty.
Kommentit (6)
siellä on upeita linnoja ja viinitarhoja. Mulla olis yksi tosi hieno kuva, mutten voi sitä tässä työkoneella lähettää.. Tulis vähän matkakuumetta=)
on paljon kahviloita, joissa voi istua ja levätä...
Lentoaika on sopiva, lentokenttä on ihan lähellä keskustaa.
Muistakaa varata hotelli jolla " beach access" . Nizzan vanha kaupunki on ihana, ravintoloita ja shoppailua löytyy eri hintatasoille ja Monacossa on helppo käydä junalla, lyhyt matka.
Kulttuurinähtävää löytyy jos haluaa/jaksaa.
Mutta huomioikaa järjettömät ruuhkat kesäkuun puolesta välistä syyskuun alkuun. Kannattaa siis ajoittaa joko touko-kesäkuulle tai syyskuun puoleen väliin.
Onko se tosiaan ihan tupaten täynnä kesällä. Mites toi rannan käyttöoikeus eikös siellä ole ihan yleiskäytössä olevia rantaosuuksia ?
Mietin vaan, että jos innostutaan Nizzasta pitääkö tässä kohta kiirehtiä. Eikös suurin eurooppalainen loma ryntäys ole elokuussa. Vai onko asiat jo muuttuneet, ettei pohjoismaalaiset ole ainoita jotka lomailee heinäkuussa.
Lisää vinkkejä saapi tulla. Olemme miehen kanssa hullaantuneita Ranskaan vaikka tähän mennessä vasta Pariisi on tullut tutuksi, mutta lisää pitää saada ja paljon.
pari vuotta sitten käytiin Lontoossa, kun lapset oli 3v ja 5v
Ja hyvin jaksoivat :)