Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mieheni lapsilla on viimevuotiset talvikengät käytössä.

Vierailija
30.11.2008 |

kuule on meidänkin lapsella viimevuotiset kengät.. ja ollaan ostettu sen kokoiset et on1,5cm ylimäärästä ja nyt siis sopivat,ei liian pienet.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
30.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapset alle 5-vuotiaita, eli jalkahan kasvaa siinä iässä kovasti. Todennäköisesti viime vuonna kengät olivat liian isot ja tänä vuonna liian pienet.



Vaikka elatusmaksujakin maksellaan, niin pitää kai silti ostaa kengät lisäksi. Pitäähän niillä lapsilla olla edes yhdet sopivat kengät!

Vierailija
2/6 |
30.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

meidänkin lapsilla on - mä teen itsestäni ilmoituksen lastensuojeluun... ei sen väliä, että kengät ovat ihan sopivat

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
30.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Just oli muuten tämän saman lehden palstalla asiantuntijan mielipiteenä, että kengät ovat sopivat keskimäärin 5 kuukautta.



Huom siis 5 kk, eikä 1 v 5 kk!

Vierailija
4/6 |
30.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

No tarkista ihmeessä, että onko kengät sopivan kokoiset. Jos jalka kasvaa sentin vuodessa ja on ostettu viime vuonna 1,5 cm varalla, kuten on ok, niin voivat nyt vielä kyllä mennä ihan mainiosti tammialeihin asti. Mutta tarkistaa toki täytyy.



Jos elarit on maksettu, niin onko siinä yhteydessä myös sovittu, että äiti maksaa vaatehankinnat kokonaisuudessaan?

Vierailija
5/6 |
30.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostettiin viimetalvena, ja hyvin mahtuu vielä,. Miksi sitä uusia ostamaan jos vanhat mahtuvat!!!

Vierailija
6/6 |
30.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime vuonna kengissä oli se 1,5cm käynti- ja kasvuvara (itseasiassa oli joku 1,7cm) ja nyt kengissä on 0.5cm käyntivara. Uudet isommat (kaksi paria) on jo ostettu ja otetaan käyttöön heti kun nykyiset ovat liian pienet, vielä eivät ole sitä.



Harva elatusapu on niin iso, että sillä useammat kengät vuodessa ostaisi - siihen elatukseen kun kuuluu niin paljon muutakin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän kahdeksan