Hitsi säästän paljon rahaa huutonetin, UFFin ja alennusmyyntien kautta!
Laskeskelin huvikseni tänään päällä olleen asun hintaa
Villakangastakki 200 e (alesta, normihinta 400 e)
Nahkaiset kengät 25 e (lastenosastolta, naisten vastaavat 50 e)
Calvin Kleinin farkut 60 e (Huutonet uudenveroiset, normihinta yli 100 e)
Villainen kaulahuivi 0 e (äidin vanha. Vastaava kaupassa noin 20-40 e)
Pitkähihainen t-paita 2 e (UFF, normaalihinta 10 e)
Nahkainen käsilaukku 50 e (huutonet uutena , normaalihinta 150 e)
Alusvaatteet+sukat 30 e (alesta, normaalihinta 60 e)
Puuvillaneule 0 e (lahjaksi anopilta etelä-amerikasta)
Kommentit (10)
-villakangastakki kirpparilta 8e
-kengät kierrätyskeskuksesta 3e
-farkut Lindex alesta 23e
-kaulahuivi kirpparilta 0,50e
-paita Lindexin alesta 8e
-Marimekosta uusi käsilaukku, kestänyt jo kolme vuotta 79e
-alusvaatteet+ sukat alesta 20e
-neuleita en käytä
aika säästö verrattuna sun säästöön
Kolmonen
mistä saat LAADUKASTA uutena noihin hintoihin?
Laatu oikeesti maksaa ja kestää. Joskus pari vuotta sitten rahapulassa tuli ostettua uutta vaatetta jostain Elloksesta ja Seppälästä jne tuohon hintaan, mitä mainitsit. Eipä ole niitä vaatteita enää käytössä. sen sijaan kierrätettynä, vaihdettuna, alesta jne hankitut laatumerkit ovat käytössä oikeesti vuosikaudet.
Asia on tietysti eri jos tykkää muotivaatteista ja haluaa "vaatteet vaihtoon" useammin. Mut olisin kyllä APn kannalla, että hyvät sijoitukset.
Mun ainoa merkkivaate oli noi farkut, muut on "merkittömiä". En osta mitään merkin takia (jos ostan merkkivaatteita en halua että merkki näkyy), mutta satsaan kyllä laatuun, esim. se takki on villaa + kashmiria ja edellinen vastaava takki jonka ostin on ollut nyt käytössä yli 10 v ja edelleen hyvässä kunnossa (halvat ovat hajonneet parissa vuodessa). Usein sellaiset vähän kalliimmat vaatteet joltain tuntemattomalta merkiltä ovat olleet parhaimman laatuisia minun kokemukseni mukaan. Tosin täytyy myöntää että ostan lähinnä kalliita rintaliivejä, Seppälä-tason kamat lätsähtävät tosi nopeasti niin etteivät tue :/
Mutta vertailuksi kerrottakoon toisen yleisen asuni hinta:
Syystakki 8 e (UFF, uutena 40 e)
Farkut 3 e (UFF, uutena 40 e)
Kengät 25 e (ale, uutena 50 e)
Pipo 8 e (uutena)
Nahkahanskat 40 e (ale, normihinta 50 e)
Kashmirkaulaliina 3 e (Fida, uutena 50 e)
Merinovillainen neule, Sand 3 e (UFF, uutena kait joku 70 + e)
Laukku 0 e (äidin vanha)
Alusvaatteet 30 e (alesta)
Mulla tällaista tänään:
-Esprit farkut 70e, normaalihinta
-Poolopaita 10e
-Neulebolero 8e(normaali 25e)
-Rintaliivit 15e(normaalihinta 30e)
-Talvitakki 30e(normaalihinta 300e!!)
-Talvikengät 40e(normaali 80)
-Nahkahanskat mieheltä lahjaksi, kai maksavat jotain 50e
Kyllä sitä säästää kun ostaa alesta!
Mulla ei ikinä ole ollu noin hintavaa pukeutumista. Esim. tänään oli ulkona aamulla kevyt toppapuku 25e loppuunmyynnistä), alla puuvillaneule alesta 6e, t-paita 3e, verkkarit 8e ja sukat hattu ja käsineet yhteensä n. 10e. Ulkokengät 20e.
Kauppareissulla oli sitten farkut 10e, takki 18e, pusero 16e sekä kengät 15e. Ja kalliimpaa en edes raaskisi ostaa. Tämä on mielestäni edullista, ap:n ostokset lähinnä kallista tuhlausta.
...että ilman jotain "tuhlailevaa, merkkiuskollista, typerää rikasta akkaa", teillä ei olisi päällänne ainakaan puoleen hintaan ostettuja vaatteita ;). Tarkoitan siis kirppari ja Uff-löytöjä.
aktiivisesti? Täältä Joensuusta en osaa kirppareita edes etsiä, tuntuu, että sieltä ei löydy mitään. Samoin alet ei jaksa innostaa.
Opiskelijana ostokset oli lähinnä sieltä + UFFista. Halpisvaatteet kulahti nopeasti vaikka olisi uutena ostanut, mutta laatukamat on kestäneet kierrätettynäkin. En oikeasti uskonut sitä, mutta kun halpaketjun kengät pärähtää päreiksi vuodessa ja kalliimmat on käytössä nyt kymmenettä vuotta niin ei siinä paljon voi väittää vastaan, ja sama muissa vaatteissa ja asusteissa.
-ap
Laatu oikeesti maksaa ja kestää. Joskus pari vuotta sitten rahapulassa tuli ostettua uutta vaatetta jostain Elloksesta ja Seppälästä jne tuohon hintaan, mitä mainitsit. Eipä ole niitä vaatteita enää käytössä. sen sijaan kierrätettynä, vaihdettuna, alesta jne hankitut laatumerkit ovat käytössä oikeesti vuosikaudet.
Asia on tietysti eri jos tykkää muotivaatteista ja haluaa "vaatteet vaihtoon" useammin. Mut olisin kyllä APn kannalla, että hyvät sijoitukset.
Minulla on edelleen käytössä 6 v sitten ostetut, aikoinaan 100 e maksaneet nahkakengät. Samassa 6:ssa vuodessa olen käyttänyt läpi vastaavia halpoja (noin 20 e/kpl) kenkiä 7 kpl, eli 140 e edestä. Ensi vuonna pitäisi ostaa taas uudet, mutta taidankin taas satsata laatuun, kun nuo kalliimmat on edelleen voimissaan. Aika monelta kauppareissulta olisin säästynyt jos olisin sen heti tehnyt, ja vähän rahaakin olisin säästänyt, puhumattakaan luonnonvaroista!
Tämä on mielestäni edullista, ap:n ostokset lähinnä kallista tuhlausta.
Itselläni on tänään päällä nämä:
syystakki (uutena alennuksesta 39e)
ulkoilukengät ( uutena alennuksesta 35e)
Puuvillahousut (uutena ostetut, 25e)
alushousut, rintsikat, sukat (uutena 3e, 19e, 2e)
toppi (uutena 5e)
hupparipaita (uutena 19e)
pipo, kaulaliina ja hanskat (itse neulottu, langat n. 7e)
yht 154e
Satsaan laadukkaaseen, en merkkeihin. Ja en voi kuin ihmetellä vaatteidesi hintaa.