Kattooko kukaan TV2 dokkaria, jossa näännytetään lapsia kuoliaaks.
Kommentit (70)
Miten joku ei näe nenäänsä pidemmälle? Sillä rahalla, minkä laittaa pelkästään lentolippuunsa saattaa useampi lapsi saada hoitoa pitkäksi aikaa. Minulla ei ole mitään sitä vastaan, että lennetään matkalle, eikä sitä vastaan, että autetaan köyhempiä, mutta sitä vastaan on, että hurskastellaan näennäisellä avustamisella. Jos suuntaisi vaikka sen 30 euroa johonkin rokotus- tai koulutuskampanjaan saisi rahalle huomattavasti enemmän " vastiketta" kuin muutaman hedelmän.
Taidetaan lähinnä mennä tirkistelemään muiden kurjuutta ja pönkittämään omaa hyväosaisuutta tuollaisilla teoilla? Tehdään köyhille selväksi, että maailmassa on rikkaita, jotka voisivat auttaa, mutta eivät taida haluta.
Luulen, että monella ihmisellä on kova tarve auttaa konkreettisesti paikan päällä, lähellä lapsia. Ja auttaisivatkin, jos vain JOKU kehittelisi projektin, jonka kautta tämä olisi mahdollista.
vanhempiensa luona kuin hylättynä ja yksin jossain orpokodissa.
Unicef, Plan, Kummit... Taksvärkki, eiköhän partiolaisilla ja muillakin vastaavilla järjestöillä ole kaikenmaailman hankkeita. Se, että on kova tarve nähdä konkreettisesti auttavansa tarkoittaa, ettei ymmärrä ihmisten hätää, ellei näe sitä konkreettisesti. Nämä epäoikeudenmukaiset rakennelmat kun tuppaavat helposti täällä yltäkylläisyydessä unohtuman. Meillä suomalaisilla menee talaoudellisesti huikeasti ja silti avustamme ihan käsittämättömän nihkeästi. Vertaa kk-kulutustasi vaatteisiin ja kosmetiikkaan siihen, kuinka paljon annat järjestöille auttamiseen. Voit miettiä kummalle vähempi riittää.
Anteeksi aggressiivinen sävy. Olen pahalla päällä ja tämä hurskastelu puoleen ja toiseen ei siihen anakaan auta.
Ei lomamatkoja esim. Bulgariaan.
Sinne kun menette lomalle, niin omalla lomallanne rahoitatte niiden aikuisten elämää, jotka kykenevät tuollaisiin julmuuksiin lapsia kohtaan.
Lasten olot ovat mitä alhaisimmat, joten olisi hyvä aikuistenkin siellä kokea edes pienessä mittakaavassa kurjat olot; kun rahaa tulee vähemmän, olot huononevat. Ja kun vielä ymmärtäisivät syyn siihen; heidän epäinhimillinen lastenkohtelu aiheuttaa sen.
Itse boikotoin jyrkästi tiettyjä maita. Minua ei saisi kirveelläkään esim. juuri Bulgariaan, Turkkiin, Thaimaaseen jne. jne.
Kyllähän jokaisessa maailman kolkassa julmuuksia tapahtuu, mutta meidän lomakohteet suunnataan mahdollisimman sivistyneeseen valtioon, joissa ihmisiä kohdellaan mahdollisimman hyvin.
Miten voisimme auttaa näitä lapsia???
se läski hoitaja ja se johtaja kun selittivät paskaa naamat peruslukemilla!
Akka ostelee jotain aurinkovarjoja lapsille jotka ei oo vuosiin päässy ulos ja ruokaa ei ole tarpeeksi!!!
' Ei ole minun vikani hoitajien vika' .
Ja kyllä oli jotenkin sekopää se läski hoitsu, kun vaan naureskeli kuskatessaan lasta jolla oli jalka poikki ja joka huusi tuskasta.
Kuolema heille pääsy parempaan paikkaan! Miksi vitussa rikkaat eivät auta!!! Veisivät jokaiseen laitokseen 10 000e niin auttais jo paljon! Katsoisivat että ne rahat käytetään lapsiin!
Ihme ettei tukehtunut se poika siihen puuroon! Saikohan edes vettä päälle. :(
Vierailija:
Kuolema heille pääsy parempaan paikkaan! Miksi vitussa rikkaat eivät auta!!! Veisivät jokaiseen laitokseen 10 000e niin auttais jo paljon! Katsoisivat että ne rahat käytetään lapsiin!
Mä olisin täysin valmis ottamaan lainaa ja menemään tuonne kuukaudeksi-kahdeksi edes antamaan läheisyyttä niille pienille. Nostamaan ne kaksikin lasta sieltä sängyistä edes syliin!
Autan sen minkä pystyn! Joten pidä sinä turpasi kiinni!
Jos olisin varakkaampi niin auttaisin ja aion sen tehdäkkin jos luoja minulle joskus suo vaurautta.
yle piste fi kautta silminnakija
siellä on linkki brittiläiseen avustusorganisaatioon, jonka kautta voi lahjoittaa. Esim luottokortilla. Itselläni ei ole luottokorttia, mutta pankin kautta varmaan saa shekin lähetettyä. Ohjelma, erityisesti se vika kuva oli ihan kauheaa katsottavaa.
Sivuilla lukee, että he eivät voi toimittaa tavaraa kuten leluja tai vaatteita.
Vierailija:
Autan sen minkä pystyn! Joten pidä sinä turpasi kiinni!Jos olisin varakkaampi niin auttaisin ja aion sen tehdäkkin jos luoja minulle joskus suo vaurautta.
Minulta pois ja sinulta pois, enkä saa auttaa?
Luuletteko että raha ratkaisee? Auttavia käsipareja siellä paikan päällä olisi tarvittu.
täysin eurooppalaisin varoin itsenäisiä hoitolaitoksia.
Tukirahat menee aivan varmasti täysin muuhun, kuin orpojen hyväksi.
Eivät ne lapset mitään leluja tarvitse, niitähän siellä oli ja myös se kuntosali ja uima-allas. Ne lapset tarvitsevat osaavaa henkilökuntaa hoitamaan heitä, antamaan hellyyttä, hoivaa ja virikkeitä. Mutta miten houkutella sellaiset sinne tuppukylään?
Vierailija: