Minkälaiset vaunut sinulla oli vauvana?
Olen vm. 75 ja sain pötkötellä ihanissa vihreissä keinonahkaisissa vaunuissa :)
Kommentit (15)
olivat sen ajan vaunuihin verrattuina rotiskot ja hän oli kateellinen kun muilla mammoilla oli tuliterät Emmaljungat, isäni ei antanut ostaa uusia kun edellsietkin olivat ihan toimivat pelit.
Ja samat vaunut nyt mun vauvalla käytössä. :)
Punaista keinonahkaa oli menopeli.
Minä, kolme sisarustani ja kaksi omaa lastani ollaan kärrytelty niissä.
Oran tuollaiset isot kunnon vaunut. Jotain harmaata villakangasta.
Aivan ihanat kun pienitihkusade ei noita kastele ton päälliskankaan ansiosta.
Ikinä en luovu noista. Ja kun ovat vielä sisällä säilytetty niin ovat hyväkuntoiset.
Mummuni ne aikoinaan osti vanhemmilleni kun minä synnyin ja käytössä ovat edelleen
Vanhemmillani oli ollut tiukkaa ja isä oli lähtenyt ostamaan esikoiselleen käytettyjä vaunuja, mutta oli tullut takaisin aivan uusien vaunujen kanssa. Olivat varmaan olleet " liian" kalliit, mutta äiti muistaa vieläkin, miten ihanat vaunut olivat.
olivat kuulema sen ajan mittapuun mukaan hinnakkaat, oikein liikkeestä ostettu isommasta kaupungista! =D
Olivat kuulemma vähän vinot ja siksi saivat halvalla. Samat vinokkeet menivät vielä siskolleni vuonna 1980. Fiksuja meistä silti tuli.:)
Minulla oli punaiset toppakankaiset vaunut. Sellaista toppaa kuin tikkitakissa. Vuosi oli 77.
olivat ehkä emmaljungat? Yläosa sellaista viininpunaista samettia, alaosa valkoista vinyyliä/nahkaa tai tekonahkaa. Kuomussa oli sellaiset valkoiset harsoverhot ja valkoista brodyyriä koristeena. Samaa brodyyriä oli muissa kankaissa sisällä. Muista vaunut hyvin sillä pikkuveljeni sitten käytti myös niitä. Jostain syystä koppaosa oli monesti irti pyörästöstä ja lastkettu kuistin lattialle, niin minä sitten pääsin kopan sisälle leikkimään majaa :-) Menin sinne koppaan pötköttelemään ja vedin harsoverhot kiinni. Niin vauva ei tienkään silloin ollut vaunuissa.
Valokuvista olen nähnyt, omaa muistikuvaa ei ole ;)
On ollut nyt lasten käytössä nukutus ja parvekevaunuina. Keinuvat kivasti.