Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Hampaasta lohjennut pieni pala pois!
17.03.2008 |
Tietääkö joku, mitä tehdään, kun juuri vuoden täyttänyt lapsi on onnistunut saamaan hampaasta pienen palan pois? Aktiivinen kaveri, joten en käsitä miten hammaslääkärikäynti onnistuu. Ei taida olla kipeä, siksi en ole vielä toiminut... ja on kyllä ihme juttu muutenkin kun hän ei ole naamaansa pahasti lyönyt pitkään aikaan.
Kommentit (2)
ihan mini pala pois. Sanottiin hammaslääkärissä (siitä neuvonnasta kysyttiin) ettei tarvetta tulla jos ei haittaa lasta eikä muuten vaivaa.
Luulisin että aika tavallista on.
Tipy
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Meillä lohkesi pojan etuhampaasta myös pieni pala suunnilleen saman ikäisenä. Kehottivat käymään näyttämässä sitä lääkärissä tai hammaslääkärissä, jos myöhemmin tulee tarvetta vakuutuskorvauksiin esimerkiksi erikoishammashoitoa tarvittaessa. En kuitenkaan käyttänyt, näytin vaan kälylle, joka on hammashoitaja ja eikä hän nähnyt siinä mitään hälyttävää. Kehotti tarkkailemaan, ettei hammas mustu ja katsoi, ettei hammas heilu.
Ei sille oikein voida mitään tehdä, aikanaan sitten tulee rautahammas tilalle. Pojalla on nyt puuttunut siis osa hampaasta ja kohta 2 vuotta ilman ongelmia, ei ole kipeä eikä vihlo tms. eli mitään vaarallisesta ei välttämättä teilläkään ole sattunut.