Hoitolasteni vanhemmat antoivat minulle tehtäväksi
opettaa 2v6kk lapsensa kuivaksi. Illalla n. 20.00 saa tuttipullon huulilleen ja koko yön lipittää maitoa n. 7.00 asti. Joutuvat vaihtamaan vaippaa kaksi kertaa yössä ja silti sänky on aamulla märkä. Päivällä pissaa myös paljon (johtuu ihan juomisen määrästä yöllä). Ei pärjää ilman vaippaa. Vanhemmille kerroin, että omastakokemuksesta voin sanoa, että vaipattomuus onnistuu vasta kun jättävät tuttipullon pois. Saa nähdä kuinka tämä menee.
Kommentit (11)
Mietin vaan diabeteksen mahdollisuutta... mutta ilmeisesti vanhemmat vaan laiskuuttaan (?) juottavat lasta tuttipullosta ja pitävät vaippoja.
Ei tuu onnistuun jos ei pullo jää pois! Tuon ikäisen ois pitäny nukkua täydet yöt jo lähes 2 vuotta!
Meidän pph opetti meidän neidin kuivaksi, mutta luonnollisestihan meidän piti kotona tehdä oma osuutemme myös! Täysin kuiva oli 2v 7kk ikäisenä!
Pph:lle siis huippu suuri kiitos!
Toivottavasti saat vanhemmat ymmärtämään, että heidän täytyy tehdä kotona omat hommansa, jotta onnistuu!
Eihän tuossa ole mitään järkeä. Eikä tod ole hoitopaikan velvollisuus opettaa ketään kuivaksi, kyllähän se kotona pitää opetella ja hoidossa sitten toimitaan samalla tavalla.
vai oliko tämä nyt joku porvoo?
itse yritin koko viime kesän saada yli 2v:n vanhempia aloittamaan kuivaksi opettelun, mutta ei viitsineet ottaa vaippaa pois kun se on niin HANKALAA. Lapsi kun aluksi pissailee lattialle... Tuohon on hoitajan vaikea kommentoida yhtään mitään, annoin sitten yksi päivä vaippapaketin pois ja sanoin, ettemme tarvi näitä hoidossa enää. Lapsi on nyt aivan kuiva, en viitsi edes kysyä käyttävätkö kotona vielä vaippaa.
Eihän kukaan lapsi juo vaan huvikseen, vaan janoonsa. Eihän tuollainen juominen normaalia ole.
käske viemään lääkäriin!!!!
Vierailija:
Tuon ikäisen ois pitäny nukkua täydet yöt jo lähes 2 vuotta!
*tirsk* kyllä huomaa että sullakin on vain yksi lapsi
Tuttipullo avataan ja kaadetaan tölkistä lisää maitoa. Minusta kyseessä on lapsen totuttu tapa, en ole kuitenkaan lääkäri.
vai työnantajan piikkiinkö täällä kuppaat?
Välipala on jo valmiina ja koska hoidan lapsiani yksilöinä niin saavat nukkua sen verran kuin haluavat. Vanhempien kanssa olemme näin sopineet. ketään ei herätetä kesken unien. pph
Taitaa olla esikoinen kyseessä...