Musta tuli normaalipainoinen!
Sain pari viikkoa sitten tietää että mulla on laktoosi-intoleranssi ja uuden ruokavalion myötä olen laihtunut yli 3,5 kg ja painoni on siirtynyt lievästä ylipainosta normaalipainon puolelle. Myös ennen tosi pahana ollut päänahan hilseily ja kutina on loppunut. (Muutenkaan iho ei ole enää niin kuiva.)
Kiva tuntea itsensä terveeksi kun on ollut vuosia vatsa kipeä. (Olin siihen jo niin tottunut etten sitä enää edes tajunnut.)
Kommentit (3)
Itselläni kävi vähän samalla tavalla kun jouduin imetysdietille lapsen allergioiden vuoksi ja huomasin samalla olevani vehnälle yliherkkä.
Tuo laktoosi-intoleranssi on vaivannut mua jo todella monta vuotta. 17 vuotta sitten mulle tehtiin laktoosirasitus mutta tulos oli normaalin rajoissa. Nyt oireet pahenivat ja päätettiin tehdä uusi rasitus ja tulos oli ihan selkeä. Luulin vuosia että mulla on stressivatsa.
Sen puolesta sairaus ei siis ole uusi vaan on ollut " aina" , nyt vihdoin sain selville mistä on kysymys. Vatsavaivat eivät olleet ihan kamalan pahoja, mutta kyllä ne ovat näin jälkikäteen ajateltuna haitanneet olemista aika paljon.
ap
(siis painonpudotuksesta, ei uudesta sairaudesta...)