Miksi vauvan pitäisi nukkua päiväunet omassa sängyssä?
Olen törmännyt nyt ainakin kolmeen äitiin, jotka ihmettelevät miten vauvan nukuttaisi, kun se herää kuulemma aina, kun sylistä laskee omaan sänkyyn. Yksi äiti vietti sitten kaikki päivät sohvalla lapsi sylissä.
En ihan ymmärrä, meidän mukulat on yleensä nukutettu rinnalle - sängylle, sohvalle tai minne milloinkin. Mitä iloa siitä on, että vauva nukkuisi päikkärit juuri omassa pinniksessä?
Kommentit (5)
Meidän poika nukkuu kanssa missä sattuu ja mielestäni se helpottaa kummasti elämää, kun jos vaikka ollaan muualla ku kotona ni se nukkuu missä vaan sillon ku nukahtaa. Ja öisin se nukkuu omassa sängyssään yleensä, joskus äitin vieressä, joskus isän kanssa sohvalla...Mitään ongelmia ei oo ilmenny!
Hän ei sitten yöunillekaan suostunut omaan sänkyynsä. Nyt 3-vuotiaalla on vieläkin vaikeuksia nukkumisen kanssa. Kuopus 1.v on oppinut tosi hyvin nukahtamaan itsekseen omaan sänkyynsä päiväunilla ja yöunilla eikä vielä ainakaan ole mitään ongelmia. Kyllä siinä pääsee itse paljon vähemmällä jos lapsi oppii sen eikä tarvitse nukuttaa.
Eri asia tietysti, jos lapsi osaa nukahtaa ihan itsekseen - mutta moniko vauva niin tekee?
On sellainen päivän kohokohta, kun nassikat molemmissa kainaloissa, luetaan satu ja yhdessä nukahdetaan nokosille siihen lämpimään " pesään" :))
tarkoituksen. Huomattavasti paremmin kuin monissa kavereiden perheissä, joissa lapsia on alusta asti yritetty nukuttaa omissa sängyissä ja sitten ravattu monta vuotta pitkin yötä huutavia lapsia tyynnyttelemässä.
JA en sano, etteikö jotkut lapset oppisi ihan pienestä pitäen nukkumaan hyvin omassa sängyssään, mutta jos ei jostain syystä opi, niin ehkä kaikkien jaksamisen ja mielenrauhan takia kannattaisi luopua turhasta fanatismista nukkumisasioissa.