Mitä arkiruokia teillä syödään? Meillä 5 ja 6v lapset. Mietin, mitä ruokia tekisin.
Jotain uusia ruokia olisi kiva saada vakioruokien sekaan. Kertokaa omia suosikeitanne
Kommentit (7)
Meidän molempien tyttöjen suosikkeja ovat erilaiset kalaruoat. Uunilohi, rantakala, paistetut kalafileet, kirjolohikiusaus ovat ainakin varmoja ruokia meidän perheessä.
uunilohta ja uuniseitä on meillä aika usein.
ei kakkonen
tehdään peruskeittoja - liha/makkara/kala/kana
sosekeittoja - vaihtoehtoja on yhtä paljon kuin mielikuvitusta
kalaa eri muodoissa
Perjantaisin on yleensä päivä jolloin tehdään herkkuja kuten wokkeja
kotona tehtyä pizzaa.
Kokolihaa syödään tosi vähän. Punaista lihaa lähinnä jauhelihana.
ja noudatan sitä. Koskaan ei tarvitse miettiä, että mitähän sitä tekisi.
Tosi helppoa! Väliin esim. salaattia, kanasuikaleita, guacamolea, ketsuppia haluaa lapset, kinkkusuikaleita, jauhelihaa, raejuustoa, ananasta, juustoa. Yleensä jääkaapista löytyy vaikka mitä väliin kelpaavaa. Voidaan soveltaa vaikka Italian- tai meksikonpadan tähteistä.
jauhelihasta tehdään ruokaa paljon esim jauhelihakeitto, makaronilaatikko, lihapullat tai jauhelihapihvit ovat suosikkeja. Myös spagetti ja jauhelihakastike uppoaa aina.
Toinen suosikki on kana. Niitä valmiita suikaleita käytän paljon, kun niistä saa ruokaa niin nopeasti. Meidän perheen suosikkeja ovat kanakeitto, kanakiusaus ja kanakastike.
Makkararuoat ovat lasten suosikkeja, mutta niitä en tee kovin usein. Joskus silloin tällöin kuitenkin siskonmakkarakeittoa ja nakkikastiketta.
Kiireessä arjen pelastajia ovat erilaiset pastakastikkeet. Tonnikala, kinkku ja katkarapukastikkeet syntyvät muutamassa minuutissa.
Sitten viikonloppuna kun on paremmin aikaa ruoanlaittoon niin tehdään erilaisia kokolihapatoja jne.