Puuttua asiaan vai ei?
Kyse siis naapurista jota en ole koskaan nähnyt (yläkerta)
Äänien perusteella siellä olisi n 2 vuotias lapsi. JOKA ilta ja yö siellä lapsi huutaa vaihtelevan ajan, yleensä yli tunnin. Huuto on aivan kamalaa, lapsi huutaa hysteerisenä joko kirkumalla tai sitten kuuluu EIIIIII yms.
Onkohan siellä joku hätänä vai olisiko lapsi vain kipeänä?
Jotenkin tuntuu vaikealta mennä kysymään kun en ole koskaan heitä nähnyt.
Huuto ei häiritse meitä, mietin vain onko siellä kaikki hyvin vai satutetaanko lasta yms...
Kun voihan olla, että lapsi olisi kipeä yms
Mitä tekisitte?
Kommentit (12)
Todennäköisemmin unikoulu tai joku.
lapsi saattaa huutaa sattuu, sattuu ja oikeasti en edes koske häntä. Eikä varmasti satu.
ja kestää sitten vaihtelevia hetkiä, viimeyönä alkoin tuossa klo 02.00 ja sitä huutamista kesti yli tunnin.
Huoh, tiedän mitä se on jos lapsi ei halua mennä nukkumaan.
Jotenkin vain olen huolissani jos kaikki ei olekkaan hyvin...
Yritän järjellä ajatella, että jos olisi joku hätänä, kyllä se vanhempien huuto kuuluisi myös.
ap
En kuitenkaan väitä että siellä pahoinpideltäisiin lasta, kuten joku jo sanoikin että kovin olisi säännöllinen aika. Taivun itsekin tuon unikoulutuksen kannalle, mutta turhan raakaa on jos hysteerisenä huutaa.
lapsi huusi suoraa huutoa puoli tuntia eikä mitään kontaktia saanut
Niitähän voi olla myös pienillä lapsilla. Ja siihen vielä uhmaikä päälle.
Mulla on sellainen kuva että pahoinpidellyt tai muuten laiminlyödyt lapset eivät pahemmin pidä meteliä. Ovat oppineet että parempi olla hiljaa, ettei saa taas selkään tms.
ei kellosta katsottu, kauanko huusi, mutta pitkältä tuntui.
olenkin miettinyt juuri tota että mitä mahtaa naapurit ajatella. Huudot alkoivat kun poika siirrettiin omaan huoneeseen. Nyt käy aina välillä niin että hän herää vaikka klo 04 ja käymme sitten peittelemässä. Sit annamme olla 5 min ja käymme uudestaan sit 10 min sit 15 jne. Parhaassa tapauksessa huutoa voi olla vaikka 1,5 h.
Ei varmasti ole herkkua naapureille. unikouluksi hommaa ei voi kutsua kun tätä ei tapahdu joka yö, mutta periaate on että tervettä lasta ei keskellä yötä jäädä hyssyttelemään pitkään tai oteta meidän väliin. Toivottavasti homma helpottuu, ennen kuin joku naapuri tekee lastensuojeluimoituksen :)
Itse en vastaavassa tilanteessa valitettavasti mennyt kyselemään, vaan järkeilin hyviä syitä huudolle. No selvisi että siellä oli lapsia kohdeltu huonosti :(
Vieläkin vaivaa todella pahasti se, etten puuttunut asiaan :(
Jos on 2-vuotias, luulisi kuitenkin näkyvän ulkonakin. Voisiko lapsen käytöksestä, olemuksesta päätellä jotain, JOS jotain olisi todella vialla...? Tiedä häntä. Toivottavasti ei kuitenkaan mitään sellaista, vaikka täytyy kyllä sanoa, että jos toi on jotain unikouluhommaa, niin sairasta touhua huudattaa lasta. Kauhukohtauksista mulla ei ole mitään kokemusta, ei olisi tullut itselläni mieleen se vaihtoehto siis.
Meillä pimu huutaa joka ilta, ei halua mennä nukkumaan/pestä hampaita/syödä iltapalaa/juuri sitä uninallea/yöpaitaa jne... kaksivuotiaalla on sellainen tahtoikä ja meillä varsinkin se tahto on kovimmillaan väsyneenä.