Voiko 5-vuotiaalla olla hiivaa tai muuta bakteerikasvua alapäässä?
Tai peräti krooninen hiiva?
Ja joo, menemme lääkäriin.
Kokemuksia kaipaan.
Kommentit (5)
Bakteeri oli siirtynyt peräaukosta alapäähän ilmesesti väärinpöin pyyhkimisen seurauksena. Lääkäri sanoi, että on yleistä tämänikäisillä, jotka harjoittelevat vessassakäyntejä ja pyyhkimistä itsenäisesti.
sellainen " hiivakehä" alapäässä josta lääkäri tunnisti kun oli asiasta aivan varma, oireena todella tiheää virtsaamistarvetta.
Rasvoja nimenomaan käytettiin hoitona jotain reseptivalmistetta. Näytteitä ei otettu koska olisi liian rankaa pienelle lapselle, näin tk lääkäri asian ilmaisi.
Toisellakin oli sitten pari vuotta myöhemmin ja tuossa 5-6-vuotiaana siis molemilla.
Erikoislääkäri lasten polilla oli sitä mieltä että jos lapsi oireilee hiivasta tulisi tuoda heille, heidän hoitajat osaa ottaa näytteet lapsilta hellävaraisesti. Sanoi ettei saa otattaa labrassa ja jos uusii mennään lasten polille asian vuoksi.
Ei varmaan voiteilla?
ap