Jo on taas vastuutonta toimintaa!
Koulubussin kuljettaja ajoi humalassa
18.2.2008 12:54 (Päivitetty 18.2.2008 13:09)
Mies ajoi itse poliisiasemalle puhalluskokeeseen.
- Miehen ajokunnosta heräsi epäilys, kun nenä hieman nuuhkaisi. Muuten hänen toiminnassaan ei ollut havaittavissa mitään ihmeellistä, kertoo Mansikka-ahon koulun rehtori Pekka Lipiäinen Kouvolasta.
- Tietysti ilmoitimme asiasta poliisille, koska näiden asioiden selvittäminen kuuluu heille. Olen tyytyväinen ja ylpeä, että koulumme henkilökunta oli valppaana ja puuttui asiaan.
Kuusankoskelainen 33-vuotias mieshenkilö ennätti ajaa tänä aamuna koulukyytejä alueella Kouvola-Elimäki-Koria-Kouvola. Hän aloitti ajonsa 06.15 , ja kyydit päättyivät Kouvolaan Mansikka-ahon koululle.
- Mies ajoi itse koulubussilla poliisiaseman pihaan. Hän puhalsi 0,6 promillea, kertoi tutkinnanjohtaja Seppo Kämäräinen Kouvolan poliisista.
Puhalluskoe suoritettiin kello 08.57. Tarkkuusalkometrikoe antoi tuloksen 0,22 mg/l. Miestä epäillään rattijuopumuksesta ja hänet on määrätty väliaikaiseen ajokieltoon.
SUSANNA YLILUOMA
Kommentit (5)
Niillä on ihan normaalia juoda pari kaljaa tmv. työpäivän aikana.
rattijuoppo on rattijuoppo. Ikinä enää ei saisi ratiin päästä!
Ja rakennuksilla muuten seruataan päihteiden käyttöä. Ei ole normaalia tuommoinen 3:sen kuvaama meno enää - on ollut ehkä joskus 70-luvulla, muttei enää vuosikymmeniin.
Vierailija:
Niillä on ihan normaalia juoda pari kaljaa tmv. työpäivän aikana.
mun mies on mestarina raksalla ja tietää. Väki ei saa olla ottanutta, koska raksatyömaa on niin onnettomuusaltista. Kaikki vakuutukset lakkaa korvaamasta mitään, jos siellä on joku kännissä. Siksi päihteidenkäyttöä valvotaan aika tiukasti. Toki, yhden kun ottaa niin promillet ei nouse vielä yli sen 1,5:den, joten lounasoluen voinee ottaa - paitsi jos käyttää jotain isompaa konetta.
Toista se on täällä meillä yliopistolla. Ketään ei kiinnosta kuinka pitkällä ja kostealla lounaalla sitä istuu. Rahat vaan ei yleensä riitä kuin vesilasiin...
huonokäytöksisiä kersoja selvin päin