Kirjoja jotka sopii aikuiseen 30v makuun
Joissa on muutakin juonta kuin etsitään ihana mies ja rakastutaan ja ah, taivas räjähtää ja sit päästään naimisiin ja isot ihanat häät ja the end, seuraavat 80v ollaan vaan ikionnellisia naimisissa.
Tai opiskelijaneitosten kohelluksia.
Tai 50-vuotiaiden tilityksiä.
Tai pelkkää perusdekkaria.
Nanny-kirjasta ja elokuvasta pidin viimeksi. Harry Potterit on luettu, mut nekään ei sytyttäneet hirveästi. Juha Vuorisen kirjat on suosikkejani.
Kovin raskaita en jaksa lukea mutta laatukirjallisuus on parempaa aina välillä, välillä noita kevyitä.
Kommentit (19)
esim. uusin Kuuleeko kukaan.
Klassikoita suosittelisin, Jane Austenilla voisit aloittaa. Tai Waltaria.
Vuorista minäkin olen lukenut, vaikka ihan normaalina itseäni pidänkin ;-) Silloin kun en jaksa lukea vakavampaa kirjallisuutta. Edgar Mintin ihmeellinen elämä on tosi hyvä kirja, siinä tosin ei rakastuta..
haluaa aikuiseen makuun sopivaa, ja kertoo lukeneensa jo kaikki potterit... siis harry potteritko? ja juha vuorinen on tasan hömppää. mutta sitten ap ei jaksa mitään raskasta (?). eli mitähän hän nyt jaksaisi...
puoliviihteellisiä tarinoita - niitäkin on hyviä. esim.
Mika Waltarin ja John Irvingin kirjat, niissä on Suuri Tarina, joka yleensä imaisee mukaansa, mutta ei tod. ole hömppää.
Tuo Marian Keyes on vielä uusi tuttavuus, ei sytyttänyt tuo takakansi mm. tuossa Sushia -kirjassa tarpeeksi. Ehkä täytyy seuraavaksi sitä kokeilla silti. Ja tuo runoilijasetä voisi olla erikoinen.
Vuoriset ei todellakaan uppoa kaikille, enkä ehkä mummollani luettaisi. :)
Irene Nemirovskyn kaikki kirjat,
Kathleen Tessaro: Eleganssi,
Michael Cunningham: Tunnit,
Joanne Harris: Herrasmiehiä ja huijareita + muut saman kirjailijan kirjat,
Kajsa Ingemarsson: Keltaisten sitruunoiden ravintola,
Ian McEwanin kaikki kirjat,
India Knight : elämäni tarjottimella
Tässä muutamia.
Klassikoita olen kyllä lukenut aika paljon, ja nuo alussa mainitut on vaan siksi kun ne tulivat ekana mieleen. Ei kovin raskasta siis todellakaan viime aikoina ole jaksanut ja lähinnä dekkaripainotteista, jotka toistaa kaikki itseään, siksi en jaksa niitä luetella tähän, aika siirtyä toiseen kirjallisuuslajiin. :)
Tulikin jo ihan kivoja vinkkejä.
Monet tekevät hyviä kirjoja, joiden parissa viihtyy.
Esim. Anna-Leena Härkönen.
Muita hyviä Frank Mc Court Seitsemännen portaan enkeli,
Erlend Loen Supernaiivi.
Kaupan pokkarihyllyssä on myös huiman kiinnostavia kirjoja, lisäksi kirjakaupoista ja kirjastoista kannattaa katsoa, mitä henkilökunta suosittelee.
Elämäkertakirjat kiinnostavista ihmisistä?
En itse ole innostunut dekkareista, mutta Atwoodin kirjat (mm. Sokea surmaaja) on hyviä ja monitasoisia.
Etsi joku kirjanystävän blogi.
Terv. nimim. Kunpa olisi aikaa lukea
t. ap jolla on aikaa kun illat ilman miestä ja jos lapsetkin nukahtaa ajoissa :)
historia tutuksi myös ja itämurteet. Jotenkin suloisia. Myös Kaari Utriolla hyviä historiallisia romaaneja.
kirjoittaa jänniä tarinoita joiden pääosassa useimmiten rikostoimittaja Annika Bengtzon, itsekin kirjojen tarinoissa kolmenkympin molemmin puolin. Kirjojen aikatapahtumat on sillä lailla aikajärjestyksessä että Annikan ratkoessa rikoksia ja kirjoittaessa niistä (usein poliittisia juttuja) hän seurustelee, perustaa perheen, kamppailee joka naisen tavoin työelämän ja perheen väillä, etsii rakkautta parisuhteen ulkopuolelta... eli ei mitään vaalenapunaista höttöä vaan normaaliakin naisenelämää Ruotsissa nykyaikana.
Kieli on sujuvaa, tapahtumat avartavat näkemystä Ruotsisa, maailmasta ja poliittisista tilanteista.
Suoisttelen! Sori kirjoitusvirheet, kuopus hyppiin niskassa kun kirjoitan tätä...;DD
Ne on KAIKKI hyviä.
Niissä esim. humoristista: Italo Calvino: Jos talviyönä matkamies
Naiskirjallisuutta: Toni Morrisonin ja Alice Munron kirjat (tuo kanadalainen Alice Munro ansaitsisi Nobelin. Minusta hän on esim. Lessingiä parempi)
Lisäksi esim. Isaac Singerillä mukaansatempaavia historiantäyteisiä kirjoja ja Doctorowin Danielin kirja on ihan mieletön
Kaikki siis noita keltaisia
etenkin Hajj (kertoo alusta asti miten tilanne arabimaaillmassa on mikä tällä hetkellä on ja miksi palestiinalaiset ja Israel ovat sodassa. Tiiliskiven kokoinen opus, mutta malttaa lukea, pitää otteessaan! Kertoo samat asiat mielenkiintoisesti, mitä kuuntelin lukion hissantunneilla nukahdellen...
Nyt täytyy myöntää että en ole varma mikä kirjan nimi on suomeksi, onkohan tuo Hajj? Joka tapauksessa kirjan nimi on eräs arabien juhlapyhä ja pyhiinvaellus.
Sellaista vahvaa viihdettä.
Ulkomaisista vois tarjota vaikka Anne Tyleriä, siltä ilmestyi just uusi suomeksi.
Paolo Coelho: Paholainen ja neiti Prym sekä 11 minuuttia. Loistavia!
Anna Gavalda: Viiniä keittiössä
Joanne Harris: Suolaista hiekkaa
Sirpa Kähkönen: Mustat morsiamet (+ muut saman sarja kirjat)
Laila Hirvisaari (Hietamies): Sonja- sarja
Dan Brown: Da Vinci koodi
John Irwing: Neljäs käsi
Anja Snelman (Kauranen): monia hyviä
Yks ehdoton suosikki on Dodie Smith: Linnanneidon lokikirja, Ihan huippuhyvä - saa nauraa.
Keskiaikaa ja seikkailuja:
Tom Clansy: Taivaan pilarit (tämä on ihan eri kuin muut Clansyt)
Diane Gabaldonin kirjat tosi mukaansa tempaavia (en muista nimiä!)
Wilbur Smith: esim. Egypti- sarja ja " Monsuuni" - sarja
Maeve Binchy on hyvä Irlantilaiskirjailija. Esim. Tulikärpästen kesä, Talo Dublinissa, Italiaa aloittelijoille...Kaikki menee...Ehkä alkuvuosien tuotanto parempaa. Ei liian raskasta, mutta ei ihan perushömppääkään.
Jos alat lukea Keyesiä niin aloita vaikka Naura Claire naurasta tai Rachelin lomasta.
Coelho on kiva, mutta Dostojevski todella nautittavaa luettavaa. On sujuvaa tekstiä ja hienoa tarinaa. Karamazovin veljekset on suosikkini. Eikä tosiaankaan ole raskasta luettavaa, kuten joku voisi luulla.
Tai sitten kotimainen 7 veljestä. Loistava tarina ja huumoria riittää. Parhaita kotimaisia ellei paras.
Kannattaa ehdottomasti lukea! Esim. Nukkelapsi, Tiikerin lapsi, Aavetyttö, Hiljaisuuden lapset jne. Kirjat kertovat erityislapsista, joita kirjan kirjoittaja on tavannut ja auttanut. Suurin osa kirjoista on tositarinoita, muutama fiktiivinenkin joukossa on. Kirjat eivät välttämättä ole mukavaa luettavaa, mutta ne ovat todellisia, kaikkien lasten elämä ei aina ole niin herkkua ja silti he selviytyvät tavalla tai toisella karmaisevista kohtaloistaan.
Samantyyppinen kirja on Dave Pelzerin kirjoittama kirja Pimeän poika.
Ja aikuinen maku???