Onko 15-vuotiaan paikka koulukodissa jos ei voi olla vahtimatta 4 tuntia?
Miehen pojan koulunkäynti on retuperällä. Mies ei voi tulla meille nuorimman lapsensa lapsenvahdiksi, koska pitää olla kotona vahtimassa 15-vuotiasta esikoista arki-iltana klo 17-21. Esikoisen koulunkäynti on tosi huonossa jamassa, mutta mielestäni hänen paikkansa ei ole kotona vaan koulukodissa.
Kommentit (10)
No ehkä se koulukoti olis ollu sulle hyvä paikka
hänen luokseen. Mutta jos meistä ei kiinnosta tavata nuorimmaistaan, niin vahtikoon sitten tätäkin aikanaan kun tulee kouluvaikeuksia.
tulla vaikeuksia ja silloin ne on hoidettava... ootko ihan oikeasti sitä mieltä, että ei ole isän tehtävä vahtia lastaan vaan viranomaisen?
jos teini pysyy aisoissa vahtimalla ja isänsä siihen kykenee niin hieno juttu.
ehkäpä teini tarvitsee isäänsä nyt juuri enempi kuin oma nuorimmaisesi?
etkö saa ketään muuta vahtimaan lastasi tai voisiko lapsesi mennä isänsä luokse eikä toisinpäin?
verrattuna äidin luona asumiseen. Pojan käytös vaan pahenee. En anna lastani isän luo, koska lapsi ei ehdi päiväkotiin aamiaiselle ja takuulla kaikki tavaratkin unohtuvat isälle. Lapseni etu on että isä tulee tänne.
niin ehkäpä sun lapsen etu sitten on olla tapaamatta isäänsä jos hän hoitaa teiniä ja asia on sulle niin hankala.
klo 17-21 on katsos se ainoa aika jolloin isä voi lapsensa kanssa olla, kun tällä teinillä ei taida molemmat vanhemmat kerran yhdessä asua.
Vaikka ei luultavasti tuo kymppejä kotiin niin ainakin käy siellä koulussa.
Voin kertoa sinulle että minä olisin teininä ollut kiitollinen jos minulla olisi ollut yhtä huolehtiva ja tarkkaavainen vanhempi kuin tämän pojan isä.
Eipä ollut niin päädyin helvetilliseen laitoskierteeseen josta toipuminen vei vuosia. Ensin jouduin turvakotiin sitten vastaanottokotiin, sieltä suljetulle, sieltä nuorisokotiin ja sieltä koulukotiin jonka jälkeen pääsin muuttamaan omilleni. Oli kuule kova koulu, liian kova koulu käytäväksi. Ongelmia tuli enemmän kuin pieni nuori jaksoi kantaa. Oli karkaamisia, yhteydenottoja hoitohenkilökunnan ja poliisin kanssa. Oli huumetestejä (tehtiin kaikille vaikka ei huumeita nuori käyttäisikään). Siellä myös opettajat ja muu hoitohenkilökunta oli niin loppuunpalanutta että siellä olevat nuoret sai kyllä osansa. Jos myöhästyi, nuorelta evättiin kahdeksi-kolmeksi viikoksi viikonloppu/tms. lomat. Paljon olisi tästä kerrottavaa mutta usko pois koulukoti ei ole parhain mahdollinen paikka nuorelle jolle vain pelkkä koulu on ns. ongelma. Siellä on nuoria joilla on isompiakin ongelmia. Pahoinpidelty nuori, pahoinpitelevä nuori, huumeet...koko skaala...Nämä nuoret äkkiä kääntää kiltinkin (vain kouluongelmaisen) lapsen pahemmille teille. Nuoret kun ottavat toisestaan mallia. Anna miehesi olla lapselleen turvallinen isä ja mene itse lapsesi kanssa isän luo.
Terv. Kahden lapsen äiti
..